W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości był prof. Christian Esguerra, którego wystąpienia nagraliśmy.
W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Christiana Esguerry, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, goście z Filipin nie tylko wygłosili okolicznościowe wykłady, ale także zaangażowali się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu): Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji. Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Prof. Christian V. Esguerra jest pełnoetatowym wykładowcą na Uniwersytecie w Manili. Poza tym, jest bardzo znanym dziennikarzem prowadzącym w sieci internetowej kilka programów o charakterze politycznym i publicystycznym.
Opowiedział nam na przykład o filipińskiej polityce zagranicznej w czasie prezydentury Rodrigo Duterte. Kwestia aktywności Chińskiej Republiki Ludowej i próba budowy sojuszu Manili z Pekinem wzbudzała wiele kontrowersji. Dziś analitycy chłodniejszym okiem próbują zrozumieć pozytywy i negatywy takiego posunięcia.
W drugim wykładzie opowiedział nam o nowym podejściu do opowiadania historii przez współczesnych dziennikarzy. Obecna rewolucja cyfrowa skutkuje tym, że odbiorcy mediów głównie przebywają w rzeczywistości wirtualnej. Skutkiem tego docierają do nich różne, często niezweryfikowane informacje. W konsekwencji fakty historyczne, zwłaszcza te niewygodne dla określonej formacji politycznej, mogą być zrelatywizowane, czy wręcz przekręcone. Funkcjonariusze niedawnych reżimów, które zostały obalone, mogą nam jawić się jako obrońcy tradycji i wartości, a nierzadko wracać do władzy.
Natomiast w trzecim wykładzie opowiedział nam o bardzo niebezpiecznym zjawisku. Chodzi o filipińską wojnę z kartelami narkotykowymi i medialnymi przekazami realizowanymi przez władzę centralną. Nierzadko w literaturze Filipiny określa się mianem „pacjenta zero” wykorzystywania nowoczesnych technologii do uprawiania propagandy. Filipińczycy są narodem, który klasyfikuje się zawsze na wysokich miejscach w rankingach długości spędzanych w Internecie. Z tego względu, globalna sieć stała się jednym z głównych źródeł wiedzy o bieżących wydarzeniach. Manipulacje i triki propagandowe są teraz wszechobecne. Ważne, aby umieć odróżniać dezinformację od faktów.
O tych ważkich kwestiach opowiedział specjalnie dla nas prof. Christian Esguerra.
Wszystko dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+!!!