Warsztaty w Puławach

Warsztaty w Puławach

25 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, odbyły się warsztaty medialne Nowe Widnokręgi – zrozumieć media, prowadzone przez wykładowców Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, oraz redaktorów, dziennikarzy, montażystów i operatorów z Radia Maryja i TV Trwam. W trakcie warsztatów zaplanowano różnorodne aktywności medialne oraz wykłady dotyczące mediów. W przerwach pomiędzy blokami warsztatowymi uczniowie mogli zapoznać się z ofertą uczelni oraz wieloma dodatkowymi atrakcjami multimedialnymi, które zostały dla nich przygotowane przez prowadzących warsztaty. Był również czas na rozmowę ze studentami Akademii.

Podczas pierwszej części szkolenia zapoznano uczniów z możliwościami wozu transmisyjnego, można było zwiedzić jego wnętrze oraz poznać funkcje poszczególnych sprzętów technicznych. Uczniowie mogli również w sposób czynny zaangażować się w warsztaty – zostali zaproszeni do przygotowania i poprowadzenia własnych programów telewizyjnych.
W ramach kolejnej aktywności uczniowie przygotowywali spot wyborczy, dzięki któremu mogli poznać w jaki sposób na odbiorców działa przekaz medialny. Po przerwie odbyły się warsztaty zatytułowane „Światło i cień”, podczas których uczniowie mieli okazję pracować z kamerami. Kolejnym przystankiem warsztatów był „Świat dźwięku”, w którym uczniowie poznali historię niektórych urządzeń elektrycznych rejestrujących dźwięk oraz mieli okazję poznać techniki nagrywania i modulacji głosu. Prowadzący, podzielił się również wskazówkami dotyczącymi dziennikarstwa radiowego, które z pewnością przydadzą się osobom które wiążą z nim przyszłość. Po ostatniej przerwie, uczestnicy spotkania poznali podstawy dziennikarstwa prasowego, dowiedzieli się czego unikać i jak poprawnie pisać newsy.

Na samym końcu uczniowie zaprezentowali swoje własne materiały prasowe, telewizyjne oraz radiowe, w których wykazali się umiejętnościami językowymi oraz dziennikarskimi, zdobytymi na tych warsztatach.

Oliwia Leszczewska
Lena Wójcik
Marcel Dankowski