Dzisiaj (16 czerwca 2023 r.) w Legnicy odbyły się warsztaty „Nowe widnokręgi- zrozumieć media”. Spotkanie rozpoczęło się od przemowy o. Benedykta Cisonia- redemptorysty z Torunia.
Następnie uczestniczy warsztatów wysłuchali wypowiedzi prof. Piotra Grabowskiego na temat narzędzi, jakimi posługuje się telewizja. Kolejnym punktem programu było przedstawienie wozu transmisyjnego oraz pokaz działania GreenBox’a. Widzowie mogli zobaczyć zaaranżowaną prognozę pogody, aby dowiedzieć się, jak telewizja osiąga tego typu efekt. Pogodynkami mogły zostać uczestniczki warsztatów.
Praca z kamerą to nie tylko prognoza pogody, uczestnicy mogli wczuć się w rolę komentatora sportowego i zapowiedzieć wiadomości sportowe. Prowadzący pokazywali, jak działa kamera transmisyjna, obiektywy oraz ich możliwości jako sprzętu profesjonalnego.
Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat przekazu telewizyjnego i jego zastosowania. Przykładem był przyjazd Papieża Jana Pawła II do Polski, kiedy to komunistyczne stacje telewizyjne pokazywały wąski obraz z kamer. W efekcie widzowie telewizyjni oglądali małe grupy osób zamiast około milionowych tłumów witających Papieża Polaka.
Przekaz medialny jest również obecny w wyborach prezydenckich. Widzowie mogli to zobaczyć na przykładzie wyborów wygranych przez J.F. Kennedy’ego w Ameryce w latach 60.
-To My kształtujemy rzeczywistość telefonami, i to My powinniśmy znać skutki naszych działań – powiedział prelegent P. Grabowski.
Jeden z uczestników mógł doświadczyć kampanii prezydenckiej. Na jego twarz został nałożony makijaż, a on sam na tle GreenScreen’a wygłosił swoje hasło wyborcze.
W przerwach uczestnicy mogli zagrać w grę rytmiczną w wirtualnej rzeczywistości. Wiele osób wyszło na zewnątrz, aby wejść do środka wozu transmisyjnego. Mogli w nim porozmawiać ze specjalistą, który codziennie właśnie w tym wozie pracuje. Operatorzy kamer oferowali chętnym poznanie tajników swojej pracy oraz pozwalali samodzielnie operować sprzętem. Najbardziej obleganą atrakcją była fotobudka generująca gif’y. Warto również wspomnieć o quizie, w którym można było wygrać różne nagrody.
Następnym punktem programu był wykład o dźwięku. Uczestnicy poznali historię nagrywania oraz programy do manipulacji tymi nagraniami. Prezenter prosił uczestników o próbki głosu, a następnie modyfikował wypowiedzi. Po zmianach – wypowiedzi zawierające fakty, zawierały fałszywe informacje. Prelegent radził jak udzielać wywiadów i jak unikać takich pułapek.
Prowadzący ukazywał uczestnikom techniki reklam, takie jak przyśpieszanie dźwięku czy dodanie muzyki.
– Macie możliwość zobaczenia dźwięku od kuchni – powiedział. Kontynuował przemowę, zachęcając uczestników do zabawy dźwiękiem. Następnie zademonstrował proces powstawania klipu muzycznego. Widzowie na utwór odpowiedzieli wiwatem oraz brawami na stojąco.
Następnym elementem programu była część poświęcona dziennikarstwu prasowemu. Prelegentka wyjaśniła różnicę pomiędzy informacją, faktem a opinią. W ramach zabawy uczestnicy mieli za zadanie odróżniać opinię od informacji. Mimo trudności, poradzili sobie nad wyraz sprawnie. Następnie przedstawiono techniki, takie jak perswazja i manipulacja oraz sposoby ochrony przed nimi. Po tym prezenterka podała zasady tworzenia dobrego artykułu prasowego. Uczestnicy dowiedzieli się, jakich słów unikać oraz jak poprawnie budować zdania.
Zwieńczeniem warsztatów była wypowiedź o. Benedykta Cisonia o prezentacji materiałów, jakie uczestnicy mogli przygotować podczas warsztatów.
Kornel Kopystiański