Rekolekcje – 22-24 lutego

Rekolekcje – 22-24 lutego

„Nie dziel krzyża na kawałki”- to słowa, które towarzyszyły studentom Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przez trzy dni rekolekcji wielkopostnych. Poprowadził je ojciec Krzysztof Piskorz z Zakonu Karmelitów Bosych, duszpasterz w Ośrodku Powołań i Młodzieży Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Nauki trwały od 22 do 24 lutego i rozpoczęły się Mszą Świętą w Środę Popielcową, która została odprawiona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu. Następnie studenci, jak również pracownicy oraz wykładowcy uczelni, mogli wysłuchać konferencji w akademickiej Kaplicy Zawierzenia.
Ojciec rekolekcjonista poruszył przede wszystkim temat miłości Boga do człowieka.

– Okres Wielkiego Postu jest po to, aby odnowić w sobie sakrament chrztu świętego, relacji z Bogiem. Popatrz na to, że jesteś przez Niego kochany – tłumaczył.

Drugi dzień rozpoczął się od konferencji. Ojciec Krzysztof mówił o istocie otwarcia się człowieka na miłość Boga.

– Miłość Boga ma być dla nas uwolnieniem. Nie mamy skupiać się wyłącznie na sobie. Oczywiście mamy pracować nad sobą, walczyć ze złem i grzechem. (…) Jednak powinniśmy położyć akcent na Panu Bogu. Nie mamy liczyć na samych siebie, a zawierzyć się Panu – powiedział.

Kluczowym punktem drugiego dnia rekolekcji była Eucharystia. Studenci, jak w każdy czwartek, spotkali się o 12:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, aby prosić dobrego Boga o owocny czas rekolekcji. Wieczorem miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Gorzkich Żali. Był to również niezwykły czas pojednania z Bogiem. Uczestnicy rekolekcji mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Trzeciego dnia rekolekcji studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mieli możliwość skorzystania z indywidualnej rozmowy z o. Krzysztofem Piskorzem. Ponadto o 18:00 została odprawiona Msza Święta, podczas której rekolekcjonista tłumaczył istotę postu w naszym życiu.

– Przez wszystkie uczynki i umartwienia ciała, które podejmujemy podczas postu, możemy poczuć słabość, aby bardziej odkryć moc Pana Boga. (…) Jednak nie chodzi o to, czy ja będę więcej, czy mniej jadł. Rozrywajcie kajdany zła, oddawajcie grzechy Bogu, abyście żyli. Pan Bóg miłości będzie z Wami i to jest prawdziwy post – nauczał.

Dzień zakończyliśmy Drogą Krzyżową oraz odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Bardzo dziękujemy o. Krzysztofowi Piskorzowi OCD za poświęcony czas i skierowane do nas słowa.

Zespół Prasowy AKSiM
Agata Mieczkowska