Przedstawiciele Uniwersytetu Św. Tomasza w Manili

Przedstawiciele Uniwersytetu Św. Tomasza w Manili

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego.

W ramach współpracy między uczelnią w Manili a Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, do Grodu Kopernika przybyło trzech profesorów, wybitnych specjalistów z zakresu dziennikarstwa, kulturoznawstwa oraz nauk o polityce. Mieliśmy okazję gościć takich ekspertów jak: Felipe Salvosa II, Christian Esguerra oraz Joselito Zulueta.

W ramach podjętej współpracy i wizyty, dzięki wspaniałemu programowi Erasmus+, profesorowie nie tylko wygłosili okolicznościowe wykłady, ale także zaangażowali się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu): Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji. Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Prof. Christian V. Esguerra jest pełnoetatowym wykładowcą na Uniwersytecie w Manili. Poza tym, jest bardzo znanym dziennikarzem prowadzącym w sieci internetowej kilka programów o charakterze politycznym i publicystycznym. Prof. Felipe F. Salvosa II jest natomiast kierownikiem programowym na kierunku dziennikarskim. Od wielu lat kształci na Filipinach przyszłe kadry dziennikarskie. Zajmuje się naukowo takimi kwestiami jak: „fake news” – Filipiny są nazywane „pacjentem zero” dezinformacji w sieci. Prof. Joselito Zulueta jest dziennikarzem z ponad 25-letnim doświadczeniem reporterskim i redakcyjnym. Jest także jednym z czołowych krytyków literackich w kraju, znanym ze swoich esejów, poezji i twórczej literatury faktu.

Goście z Filipin przygotowali cykl wykładów, które nagraliśmy i będziemy sukcesywnie publikować.

Zachęcamy do śledzenia Naszej strony internetowej.
Poniżej okolicznościowe wywiady udzielone podczas pobytu oraz materiał filmowy opublikowany w TV TRWAM.

dr Krystian Chołaszczyński