Medycyna dla dobra człowieka

Medycyna XXI w fot. K. Cegielska

Poniedziałek, 24 lutego 2025, Nr 45 (8216) – Polska

Pod patronatem „Naszego Dziennika” 

Medycyna XXI wieku to temat konferencji, która w sobotę odbyła się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Otwierając konferencję, o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel AKSiM, przypomniał, że zawody związane ze zdrowiem są służbą, misją. – Służba zdrowia, lekarze muszą być podobni w podejściu do człowieka chorego do Pana Jezusa, który uzdrawiał – mówił dyrektor Radia Maryja.

Pierwszy wykład wygłosił dr Leszek Porowski, nauczający anatomii wiele pokoleń lekarzy i pielęgniarek. Od kilku lat prowadzi zajęcia w toruńskiej Akademii, a od dwóch lat na kierunku lekarskim w nowoczesnym prosektorium. Zwrócił uwagę na warunki, jakie AKSiM przygotowała dla swoich studentów, by poznawać budowę ludzkiego ciała. Podczas zajęć w prosektorium w niewielkich grupach mają oni dostęp do preparatów. – Nie mamy w grupie 30 studentów, jak miałem w Poznaniu przez lata, ale w Toruniu mamy po 10 osób w grupie. Studentów dzielimy po 2-3 osoby, a więc każdy ma możliwość preparowania – podkreślił dr Leszek Porowski.
Historię odkrycia DNA przedstawił prof. dr hab. Ryszard Słomski. Zaznaczył, że było bardzo wielu naukowców, którym nie udało się odkryć tej struktury, aż James Watson i Francis Crick z zespołem zajęli się tym problemem, a ich praca zakończyła się sukcesem. Profesor Ryszard Słomski zaznaczył, że nie zawsze badanie DNA jest zasadne. Parafrazując profesora z Harvardu, mówił, że jeśli ktoś chce wiedzieć, jaki ma poziom cholesterolu, musi zbadać krew; jeśli chcemy wiedzieć, jakie ktoś ma uzdolnienia matematyczne, to robimy mu np. testy ósmoklasisty, a nie testy DNA. Zaznaczył, że Polska przoduje w wykonywaniu badań przesiewowych wśród dzieci. – Wykonujemy powszechnie 30 badań dziecku po urodzeniu, w tym badania genetyczne – podkreślił prof. Słomski. – W Holandii, Wielkiej Brytanii wykonuje się połowę tych badań – dodał.

Podmiotowe podejście

O wadze badania podmiotowego pacjenta, szczególnie w diagnozowaniu chorób neurologicznych, mówiła lek. med. Ewa Klimaszewska-Antos, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu AKSiM. – Trzeba być bardzo dokładnym w zbieraniu wywiadu u pacjenta, ale też bardzo konsekwentnym w zaufaniu do samego siebie, do tego, co wiemy, czego się nauczyliśmy – zaznaczyła prelegentka. – Badanie podmiotowe jest kluczowym elementem w planowaniu postępowania diagnostycznego. W 80-90 proc. pozwala postawić rozpoznanie – dodała. Zwróciła uwagę, że w czasie studiów słyszała to od wykładowców, a teraz, po 30 latach doświadczenia zawodowego, może to potwierdzić z praktyki. Dlatego tak ważna jest właściwa rozmowa z pacjentem od momentu jego wejścia do gabinetu, wypytanie go o początki choroby, przebieg, czas trwania objawów, częstość ich występowania, okoliczności, kiedy występują, czynniki, które je wywołują, przyjmowane leki i wiele innych elementów. Najważniejsze w tym procesie jest widzenia człowieka w człowieku. – Lekarz musi być profesjonalistą, ale także mieć otwarte serce na drugiego człowieka – mówiła Ewa Klimaszewska-Antos.

Prawidłowa dieta

Profesor Władysław Sinkiewicz poruszył temat profilaktyki chorób naczyniowo-sercowych. Jak zaznaczył, w Polsce około 45 proc. zgonów spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Podał też czynniki warunkujące nasze zdrowie. – Na niektóre mamy wpływ, na inne nie. Negatywny wpływ na zdrowie człowieka mają nieprawidłowe żywienie, palenie tytoniu, nieuregulowane ciśnienie, zbyt wysoki cholesterol, a także mała aktywność fizyczna – wyliczał prelegent. – Organizm człowieka został genetycznie zaprogramowany na aktywny styl życia. Ruch jest biologiczną potrzebą organizmu ludzkiego – wskazał i zaznaczył, że zalecana liczba kroków (6 tys. – 13 tys.) pozwala zmniejszyć śmiertelność naczyniowo-sercową o 49 proc. Jak dodał, nie mamy wpływu na takie czynniki jak wiek. Dlatego warto zadbać o prawidłową dietę. Jako tę właś- ciwą zalecił dietę śródziemnomorską, czyli zmniejszenie spożycia soli, alkoholu i cukrów, natomiast postawienie na warzywa i owoce, ryby, zbożowe produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i zdrowe tłuszcze, głównie oliwę z oliwek. Profesor przestrzegał przed otyłością. – Otyłość nie jest groźna przez zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej, ale przez to, że rodzi szereg innych poważnych chorób – wyjaśnił prof. Władysław Sinkiewicz.

Ostatni z mówców, ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, etyk, poruszył problem eugeniki bazującej na metodzie in vitro, która selekcjonuje ludzkie istnienia. – W konsekwencji tej selekcji pozostałe zarodki z reguły zostają zabite – przypomniał kapłan. Ponadto procedura stanowi uprzedmiotowienie człowieka. – Zabieg pozostaje techniką sztucznej reprodukcji, traktuje człowieka jako przedmiot reprodukcyjny – tłumaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz. – Jeżeli dokonamy pewnej zgody na rzeczywistość, która ze swej istoty jest zła, rodzi się pytanie, czy będziemy w stanie ją zatrzymać. Ona będzie się toczyć po równi pochyłej – przestrzegł.

Katarzyna Cegielska, Toruń