Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych przy AKSiM

1 marca w Parku Pamięci Przy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Są to osoby, które zapisały się na kartach historii, walcząc w zbrojnym podziemiu przeciwko władzy sowieckiego okupanta.

Społeczność Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wraz z przybyłymi gośćmi zgromadziła się pod masztem na którym powiewa polska flaga w Parku Pamięci Narodowej przy ul. Starotoruńskiej w Toruniu. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu państwowego.
Następnie został odczytany list pułkownika Łukasza „Pługa” Cieplińskiego do syna. Zgromadzeni uczestniczyli także w Apelu Poległych, podczas którego szczególny szacunek Niezłomnym oddała Jednostka Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Obecny na wydarzeniu Adrian Mól – zastępca Prezydenta Miasta Torunia, zaznaczył, że ogromnym autorytetem dla ludzi młodych powinna dziś stać się Danuta „Inka” Siedzikówna.

– Taką postacią symboliczną, związaną z Żołnierzami Niezłomnymi jest Danuta Siedzikówna „Inka”, osoba młoda, która została zamordowana. Chyba bardzo ważny cytat, który wypowiedziała, pisząc list do babci: „zachowałam się, jak trzeba”. Myślę, że właśnie wielu młodych, którzy tu dzisiaj byli, mają wyryte słowa „Inki” – powiedział Adrian Mól.

O. dr Zdzisław Klafka CSsR, prof. AKSiM, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wyraził wdzięczność wobec młodych Polaków, którzy chcą upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych.

– Trzeba się cieszyć, że współczesna polska młodzież bardzo angażuje się w uczczeniu pamięci o tych, którzy jeszcze po II wojnie światowej, oddawali krew za wolność naszą. Także tą, za którą wciąż trzeba walczyć – zaznaczył o. Rektor.

W przemówieniach pojawiały się liczne nawiązania do siedemnastoletniej Danuty „Inki” Siedzikówny, a także rotmistrza Witolda Pileckiego. Zwieńczeniem wydarzeń było zapalenie rac, których płomienie utworzyły symbol Polski Walczącej i kontury terytorialne Państwa Polskiego.
Po obchodach w Parku Pamięci sprawowana była Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II za Ojczyznę. Wieczorem, w budynku Akademii wyemitowany został film „Wyklęty” z 2017 roku. przedstawiający losy Żołnierzy Niezłomnych w ciężkiej walce z ówczesną władzą.

Agata Nastula,
Zespół Prasowy AKSiM