Z wykładami na zaprzyjaźnionej uczelni w Manili

Z wykładami w Manilii fot. K. Chołaszczyński

Polskę i Filipiny wiele łączy. Nasze narody zostały mocno dotknięte przez historię. Oba są też silnie związane z religią katolicką. Pomimo trudów brniemy do przodu, aby zapewnić lepszy los Naszym dzieciom i wnukom.
Już po raz drugi w swojej karierze wykładowcy i kierownika Biura Współpracy Międzynarodowej miałem zaszczyt wygłosić serię wykładów dla studentów i pracowników Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza UST w Manili (Filipiny). Zapewniam, że było to niezwykłe przeżycie.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych od lat współpracuje z najstarszym uniwersytetem w Azji Południowo-Wschodniej, czyli z UST. Wielokrotnie mieliśmy zaszczyt gościć wykładowców z tej świetnej instytucji szkolnictwa wyższego.
UST kształci blisko 100 tysięcy studentów na licznych kierunkach. Co oczywiste, ze względu na profil toruńskiej uczelni, główna współpraca rozwija się na kierunkach dziennikarskich, ale również na politologii, informatyce czy pielęgniarstwie.
Przybywając do Manili, spodziewałem się nie tylko wysokiej temperatury powietrza, ale także ciepłego przyjęcia. Nie zawiodłem się. Liczne spotkania z kierownikami poszczególnych wydziałów były tego świetnym przykładem.
Jako politolog spodziewałem się również, że będę zaproszony na liczne wydarzenia poświęcone obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie. Filipińczycy śledzą sytuację w Europie Środkowej i Wschodniej, co wiąże się chociażby z aktywnością Chińskiej Republiki Ludowej w regionie.
Wygłosiłem znacznie więcej wykładów niż przewiduje to program Erasmus+. Już w pierwszych dwóch dniach pobytu dałem cykl prelekcji poświęconych wojnie zza wschodniej granicy dla „College of Education”. Następnie miałem wykłady dla „Faculty of Arts and Letters”, gdzie kształceni są przyszli dziennikarze.
Natomiast 23 marca 2023 r. odbyła się wielka konferencja, gdzie jako główny prelegent nie tylko dałem wykład, ale przez ponad trzy godziny odpowiadałem na pytania zainteresowanych tematem studentów. Sytuacja w Naszej części Europy żywo interesuje Filipińczyków.
https://fb.watch/jJEkINMu10/
Na długo zapamiętam wyprawę do UST i wiem, że współpraca międzyuczelniana będzie się dalej dobrze rozwijać.
Zwłaszcza dzięki programowi Erasmus+.

Dziękujemy!
dr Krystian Chołaszczyński