To już XVI pielgrzymka do św. Józefa

To już XVI pielgrzymka do św. Józefa

5 października miała miejsce już XVI pielgrzymka społeczności Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu do Sanktuarium Narodowego p.w. Świętego Józefa w Kaliszu.

Uczestnicy wyjechali w to wyjątkowe miejsce, aby modlić się wspólnie pod hasłem: „Życie zawsze jest dobre” (św. Jana Pawła II). Wspólnie z Władzami Uczelni, profesorami, wykładowcami, pracownikami oraz duszpasterzami pielgrzymowaliśmy, aby zawierzać nowy rok akademicki, ale również swoje osobiste intencje.

Na miejscu pielgrzymi – jak każdego roku – zostali serdecznie przywitani przez Kustosza Sanktuarium – ks. prałata Jacka Plotę. Nasze modlitewne spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem przed wizerunkiem Świętej Rodziny w intencji obrony życia – od poczęcia do naturalnej śmierci oraz w intencji naszych rodzin i wspólnot – w tym tej wspólnoty jaką tworzymy w naszej Akademii.

Po nabożeństwie, zgromadzeni w kaliskim sanktuarium pielgrzymi mogli usłyszeć świadectwa absolwentów i studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a rozmowę poprowadził również nasz absolwent – ks. Mateusz Puchała – Dyrektor Radia Rodzina. W gronie zaproszonych do podzielenia się swoim świadectwem byli: Lidia i Adrian Mólowie wraz z dziećmi, Kamil Sacharzewski i Magdalena Drewniak, a także rodzeństwo: David i Filip Sygdziak.

Adrian Mól (absolwent uczelni, a aktualnie wiceprezydent Torunia) zwrócił uwagę na to, jak istotne jest zawierzenie się św. Józefowi. Razem z żoną podkreślili też, że to Sanktuarium jest dla nich sentymentalnym miejscem, a także podzielili się tym, jak ważne jest pielęgnowanie posiadanych relacji i utrzymywanie wspólnoty.

„Nie ma uczelni w Polsce, takiej jak Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, w której byłaby taka wspólnota” – zaznaczył Adrian Mól.

W trakcie rozmowy z zaproszonymi gośćmi, ks. Mateusz postawił pytanie o powód podjęcia studiów na AKSiM. Wszyscy w swoich wypowiedziach podkreślali, że w uczelni panuje wspaniała, wręcz rodzinna atmosfera, która tworzy się dzięki posiadaniu m.in. wspólnych wartości w życiu.

Prowadzący rozmowę ks. Mateusz zaznaczył, że bardzo ważnym miejscem dla studentów AKSiM, jest posiadanie w akademiku należącym do uczelni kaplicy. To pozwala podejść tam w dowolnym momencie i zwierzyć się Jezusowi ze swoich problemów.

David Sygdziak wiele lat mieszkał w Szwecji. To dzięki doświadczeniom i świadectwu swojego taty podjął decyzję o przyjeździe do Polski. W jego ślady teraz idzie również i brat – Filip, który od tego roku podjął studia w AKSiM.

„Zamierzam życie spędzić w Polsce. W Szwecji jest widoczny zanik wiary, a ona jest dla mnie kluczowa i budująca” – podkreślił David.

To właśnie tata zwracając uwagę, że jest to uczelnia, w której pielęgnowane są wartości zachęcił Davida do studiowania w murach AKSiM.

Z kolei Filip zaznaczył, że od początku, gdy tu jest spotkał ciepłych, serdecznych ludzi. Ma on ogromną nadzieję, że tak będzie do końca studiów.

Centralnym punktem pielgrzymowania była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. W wygłoszonej homilii, zwrócił uwagę na historię rodziny Ulmów.

Powiedział, że żywo korzystali oni z Pisma Świętego. Zasugerował wiernym, aby też wdrożyli w życie zasady z Biblii.

„To wyjątkowy pokarm, który sprawia że jest się żywym. Warto z niego korzystać, nawet jeśli może nam za to grozić niebezpieczeństwo” – powiedział w homilii.

Ksiądz Biskup podkreślił, że zadanie ewangelizacji dotyczy wszystkich, ale szczególnie ludzi młodych.

„Zaangażowanie jednych, pociąga innych. Żyjmy entuzjazmem wdrażania Ewangelii w ten świat” – tymi słowami ks. bp Radosław Orchowicz zakończył homilię wygłoszoną do zgromadzonych.

Umocnieni Słowem, Eucharystią i spotkaniem przy stole dzięki gościnności Gospodarzy tego miejsca wróciliśmy do Torunia z nadzieją patrząc w przyszłość i to co nas czeka jako wspólnotę w rozpoczętym roku akademickim.

Zespół Prasowy,
Krzysztof Brauer.