Dobiegli z Brodnicy do Santiago de Compostela w 10 dni dla potrzebującej Madzi

Dobiegli z Brodnicy do Santiago de Compostela w 10 dni dla potrzebującej Madzi

W dniach 15-24 października 2022 roku odbyła się biegowa pielgrzymka z Brodnicy do Santiago de Compostela. Biegacze pokonali w tym czasie 3550 km. Pielgrzymka zorganizowana przez Stowarzyszenie ,,Brodnica Biega” miała charakter charytatywny. Odpowiedzialni za oprawę medialną wydarzenia byli dwaj studenci AKSiM – Jakub Juhnke i Dawid Korpacz.

Pielgrzymka odbyła się z okazji obchodów Roku św. Jakuba. Trasa sztafety wiodła historycznymi szlakami Camino de Santiago. Biegacze przebiegli m. in. przez Toruń, Lipsk, Moguncję, Luksemburg, Reims, Paryż, Poitiers i Pampelunę. Grupa 27 biegaczy pokonała łącznie 3550 km w 10 dni.

Celem pielgrzymki było nagłośnienie zbiórki dla Magdaleny Janke z Brodnicy. 31-latka cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Ma niedowład czterokończynowy. Mimo wieloletnich ćwiczeń i dwóch operacji, nie może chodzić. Mieszka na trzecim piętrze bez windy i każde wyjście z domu jest dużym wyzwaniem. Jej marzeniem jest zmiana mieszkania na takie, które pozwoli jej być samodzielną. Magda pragnie kontaktu ze społeczeństwem i przyrodą.

Wydarzenie potrzebowało odpowiedniej oprawy medialnej. Zajęli się nią Jakub Juhnke i Dawid Korpacz – studenci trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Do ich obowiązków należało m. in. prowadzenie dedykowanej strony internetowej i mediów społecznościowych, relacja fotograficzna, kontakt z patronami wydarzenia i współpracującymi redakcjami oraz przygotowywanie materiałów prasowych. Studenci podkreślają, że w pełnieniu tych obowiązków niezbędne okazały się umiejętności zdobyte podczas wykładów i ćwiczeń podczas studiów w AKSiM.

Akcja miała patronat honorowy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego. Informacje o niej ukazywały się w licznych mediach regionalnych i ogólnokrajowych.

Efekty pracy naszych studentów można zobaczyć na https://runtosantiago.pl/ oraz https://www.facebook.com/RunToSantiagodeCompostela.

Artykuł: Jakub Juhnke