dr Grzegorz Osiński – prof. AKSiM

„Nie wszystek umrę, wiele ze mnie tu zostanie”

19.12.2022r. zmarł wybitny naukowiec, profesor i przyjaciel biblioteki AKSiM – dr Grzegorz Osiński.

Dr Grzegorz Osiński – prof. AKSiM – informatyk, kognitywista, fizyk kwantowy. Jako pracownik naukowy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zajmował się badaniem aktywności ludzkiego mózgu, stosując teorię nieliniowych modeli dynamicznych w naukach medycznych i psychologii eksperymentalnej oraz analizą percepcji komunikatów wizualnych w przekazie medialnym. W kręgu jego licznych zainteresowań znajdowały się m.in.: informacja wizualna, wyszukiwanie informacji, medycyna kliniczna, neurologia, fizjologia człowieka, mózg, myślenie, hipertekst i hipermedia, psychologia poznawcza, komunikacja elektroniczna, przetwarzanie danych, bezpieczeństwo infomacyjne, systemy informatyczne, nauki kognitywne, filozofia nauki, świadmość, transhumanizm, postęp techniczny. W roku 2000 pracował w międzynarodowym zespole badawczym na Uniwersytecie Technicznym w Kaiserslautern, zajmującym się problematyką Quantum Computing. W latach 2001 – 2002 stypendysta National Research Council w labolatoriach NASA/JPL w Pasadenie w Kalifornii. Autor publikacji naukowych dotyczących zastosowania algorytmów numerycznych w eksperymentalnych badaniach mózgu.

Prof. Osiński był autorem i współautorem m.in. następujących monografii i artykułów:

„Neurologia kliniczna w praktyce. Homeostaza mózgu”, Inowrocław 2017;

„Chaos w głowie. Mózg i życie”, Inowrocław 2011;

„Multimedia”, Toruń 2005;

„Technologia informatyczna”, Toruń 2001;

„Zastosowanie algorytmów nieliniowych w medycynie i naukach biomedycznych”, Lublin 2019;„Information Visualization Techniques in the Social Science and Humanities”, Hershey 2018;

„Transhumanizm. Retiarius contra secutor – Umysł”, Toruń 2018;

„Transhumanizm. Retiarius contra secutor – Nauka i technologia”, Toruń 2021’;

„Wizualizacja informacji. Badania struktur informacji w poszukiwaniu prawdy” w: Fides Ratio et Patria. Studia Toruńskie nr 3/2015;

„Społeczne i ekonomiczne skutki wzrostu znaczenia technologii internetowych w czasie trwania pandemii Covid-19” w: Fides Ratio et Patria. Studia Toruńskie nr 14/2021.

Ostatni opublikowany artykuł ukazał się w „Naszym Dzienniku” 3-4.12.2022 pt. „Grafika 3D z Manopello” i dotyczył Całunu Turyńskiego.

W ostatnim czasie zajmował się analizą percepcji komunikatów wizualnych w przekazie medialnym. Był współautorem portali popularyzujących zagadnienia naukowe: wizualizacjainformacji.pl oraz transhumanizm.edu.pl.

<< prof. Grzegorz Musiał: Wspomnienie śp. prof. Grzegorza Osińskiego >>