W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu studenci są kształceni szeroko. Uczelnia daje takie możliwości kształcenia, że każdy może sobie wybrać specjalizację i starać się rozwijać w wybranym przez siebie kierunku. Mamy sprzęt, mamy fachowców, mamy możliwości praktyki. Droga jest otwarta. Ona zależy tylko i wyłącznie od woli kandydata, który przyjdzie i zmierzy się ze wszystkimi możliwościami – powiedział Piotr Zarębski, reżyser, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, na antenie Radia Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.
W poniedziałek w Gdyni odbył się 16. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To największe w Europie wydarzenie związane z kinem historycznym i wolnościowym, które jednoczy filmowców i widzów z krajów postkomunistycznych i postreżimowych. Na wydarzenie zakwalifikowały się cztery etiudy stworzone przez studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. https://www.aksim.edu.pl/ Nagrodę publiczności otrzymała Marta Tocka z czwartego roku dziennikarstwa za materiał filmowy „Czym jest patriotyzm”.
– To duży sukces, dlatego że był to pierwszy konkurs zorganizowany podczas tego festiwalu. Wcześniej przez cztery lata pokazywaliśmy tam etiudy studentów AKSiM jako dodatkowe pokazy. Organizatorzy stwierdzili, że wartość etiud jest tak wysoka, że warto byłoby zorganizować coś w rodzaju konkursu. Do uczestnictwa w nim zaprosili siedem podmiotów, w tym naszą Akademię. (…) Zgłosiliśmy kilkanaście etiud naszych studentów. Wybrane zostały cztery – mówił Piotr Zarębski.
Reżyser zwrócił uwagę na sporą konkurencję, ponieważ w konkursie uczestniczyły m.in. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Gdyńska Szkoła Filmowa czy Warszawska Szkoła Filmowa.
– Wykładają tam profesjonaliści, którzy od lat funkcjonują w zawodzie filmowym. (…) Powiedziałbym tu o nierównej konkurencji, dlatego że etiudy z tych uczelni otrzymały przeszło półmilionowe dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i otrzymują je praktycznie co roku. Natomiast nasi studenci robią to w ramach naszej uczelni, konsultujemy się w trakcie zajęć. Nasza uczelnia jest uczelnią o profilu dziennikarskim, gdzie nasi studenci są kształceni szeroko, a nie tylko w kierunku filmu – zaznaczył gość Radia Maryja.
Piotr Zarębski podkreślił, że studenci AKSiM potrafią stawić czoła wyspecjalizowanym uczelniom filmowym, pomimo że ich kształcenie nie obejmuje tylko kwestii filmowych, ale zawiera szerokie spectrum tematów z zakresu prasy, radia oraz telewizji.
– Dzisiaj dziennikarz musi potrafić operować na różnych płaszczyznach. Oczywiście może się specjalizować w tym, co bardziej mu odpowiada, natomiast ma szerokie możliwości. Nasza Akademia daje takie możliwości kształcenia, że każdy student może sobie wybrać specjalizację i starać się rozwijać w wybranym przez siebie kierunku – wskazał reżyser.
Gość „Aktualności dnia” zachęcił przy tym do studiowania w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
– Mamy sprzęt, mamy fachowców, mamy możliwości praktyki. Droga jest otwarta. Ona zależy tylko i wyłącznie od woli kandydata, który przyjdzie i zmierzy się ze wszystkimi możliwościami – zaznaczył.
Pełną rozmowę z Piotrem Zarębskim można znaleźć [tutaj].