Spotkania z praktykami – Małgorzata Sadurska

We wtorek, 24 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyły się warsztaty dla studentów prawa z cyklu “Prawnik. Wyzwania i możliwości – spotkania z praktykami”. Gościem prelekcji była Małgorzata Sadurska, członek Zarządu PZU S.A., wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Banku Pekao S.A., szef Kancelarii Prezydenta RP w latach 2015-2017, poseł na Sejm RP w latach 2005-2015.

Pierwszą pasją Małgorzaty Sadurskiej były nauki przyrodnicze, stąd wybór profilu biologiczno-chemicznego i marzenia o byciu lekarzem czy pielęgniarką, z uwagi na nadwrażliwość na widok krwi niemożliwe do zrealizowania. Za namową nauczycielki zdecydowała się zdawać historię na maturze i tak pojawiło się zainteresowanie prawem.

Teraz dostęp do zawodów prawniczych został udrożniony i można się dostać na aplikację. Kiedyś to było zależne od genu prawniczego. Mama księgowa, a tata pracownik na zakładach azotowych. Od 2003/2004 zaczęto mówić, że studia prawnicze powinny być otwarte – powiedziała podczas spotkania Małgorzata Sadurska.

Jak sama zauważyła – nie miała dla siebie gotowego planu. Istotną sprawą, jak zaznaczyła, jest przygotowanie na przeciwności losu i korzystanie z przytrafiających się nam okazji. Prawo to jedna z dróg, które stawiają człowieka przed wieloma wyborami:

Moja droga nie potoczyłaby się tak, gdybym skończyła inne studia. Prawo daje bardzo różne możliwości. Chcę wam życzyć, abyście dużo czerpali ze studiów, bo można spotkać wiele osób i zdobywać doświadczenia. Nie zamykajcie się przed najmniejszą szansą, jaka was spotka. Nigdy w życiu nic nie planowałam. Czekałam na to, co przyniesie dzień i wykorzystywałam okazje. Wolę podjąć decyzję, wejść, zaangażować się i ewentualnie wyjść. Wolałam coś zrobić, niż nie zrobić nic. Nigdy nie żałowałam, że czegoś nie próbowałam.

Prawo nie jest kierunkiem dla każdego, ale jeżeli już ktoś go podejmie, rozpoczyna się wielki proces kształtowania charakteru. Potrzebna jest siła przebicia i wytrwałość. Jest to zawód, którego najważniejszymi wartościami, zasadami, którymi należy się kierować są prawda i sprawiedliwość.

Każda praca daje nam coś, co wykształca w nas pewne cechy, uczy, albo pozwala nam inaczej dorastać. Jest to coś co nas kształtuje i tworzy na nowo – stwierdził nasz Gość.

Przede wszystkim należy dbać o wyznawane wartości, pielęgnować je i nie działać wbrew sobie. Podjęcie ryzyka wzbogaca człowieka, sprawiając, że staje się silniejszy. Prawo to kierunek, który uczy funkcjonowania w społeczeństwie i działania dla niego. Będąc prawnikiem, jest się dla kogoś i tego właśnie można się nauczyć podczas jednolitych magisterskich studiów na kierunku Prawo, który jest dostępny w ofercie edukacyjnej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Zespół Prasowy AKSiM
Jagoda Strzyżewska

Spotkania z praktykami - Małgorzata Sadurska