Dni Hiszpanii’ 2022 – czyli hiszpańskie zwyczaje w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych!

W dniach 19 – 24 listopada 2022 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych: Dni Hiszpanii.

Była to już kolejna edycja wydarzenia kulturalnego z udziałem reprezentantów polonijnych szkół i stowarzyszeń. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r. Natomiast druga, po pandemicznej przerwie, na przełomie października i listopada 2021 r.

Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademii Nauk Stosowanych, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels.

Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.

Gości przyjmowali: Jego Magnificencja Rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. dr Zdzisław Klafka, Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Jan Wiśniewski, Dyrektor administracyjna Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, red. Katarzyna Cegielska, Dyrektor Biblioteki Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, mgr Barbara Szablewska oraz Pełnomocnik Rektora ds. Międzyuczelnianych i Międzynarodowych, Koordynator programu Erasmus+, dr Krystian Chołaszczyński,.

Natomiast ze strony instytucji przybywającej liderką grupy była Pani Dyrektor Szkoły Polskiej, Ewa Hojna.

W Dniach Katalonii uczestniczyli:

Ewa Hojna – nauczycielka i dyrektorka w Szkole Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels (Associació Cultural Escuela Polaca) oraz przewodnik i rezydent dla różnych polskich i hiszpańskich biur podróży (Net Holiday, Itaka, Serhs Tourism, Agrupatur Viajes Duero)

Michalina Kasprzak, PhD (Associació Cultural Escuela Polaca / Wykładowczyni w Szkole Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels)

W ramach wykładów i warsztatów wystąpili eksperci ze Szkoły Polskiej. Wpierw Pani Dyrektor Ewa Hojna zaprezentowała podstawowe elementy kultury hiszpańskiej i katalońskiej. Szczególnie podkreślała te tradycje, które z polskiej perspektywy nie są oczywiste. Natomiast Pani dr Michalina Kasprzak skupiła się na własnych doświadczeniach w ekscytującym wykładzie pt.: „Camino do Końca Świata, a może dalej? Wymarzona podróż do Santiago de Compostela”.

Uczestnikami wydarzenia byli studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Goście z Hiszpanii w ramach Dni częstowali smakołykami lokalnymi, które umiliły całe wydarzenie.

Po części wykładowo-warsztatowej gości zaproszono na uroczysty obiad.

Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni odbytymi wykładami i warsztatami w ramach Dni Hiszpanii i już zaczęli obmyślać plan kolejnej edycji tego kulturalno-językowego doświadczenia, już za rok.

dr Krystian Chołaszczyński