Relacja z wyjazdu studyjnego

Relacja z wyjazdu studyjnego

We wtorek 24 maja studenci drugiego roku AKSiM, wraz z opiekunem roku dr. Mateuszem Kaletą, udali się do Warszawy w ramach wyjazdu studyjnego. Pierwszym punktem programu był jednak przystanek w Niepokalanowie oraz Eucharystia, przygotowana przez studentów, w Starej Kaplicy Św. Maksymiliana Kolbego. Po Mszy Świętej był czas na zapoznanie się z historią życia i działalnością polskiego franciszkanina oraz możliwość zwiedzania, zarówno Muzeum Św. Maksymiliana, jak i znajdującego się przy tej samej ulicy Muzeum Pożarnictwa.

Po przybyciu do Warszawy studenci w pierwszej kolejności udali się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej. Jest to dawne więzienie gromadzące pamiątki związane z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL.

Kolejnym punktem dnia było nawiedzenie grobów polskich bohaterów i artystów na warszawskich Powązkach oraz zapoznanie się z ich historią. W celu kontynuacji studium w tym zakresie, wycieczka udała się do Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego pod przewodnictwem dyrektora Izby Filipa Frąckowiaka.

Po przerwie obiadowej, przed powrotem do Akademii, studenci odwiedzili jeszcze Siostry Loretanki i ich wydawnictwo. Przyszli dziennikarze, zwiedzając zakątki drukarni i rozmawiając z pracującymi w niej siostrami, mogli poznać tajemnice drogi, jaką musi przejść każda wydana przez loretanki książka. Po bardzo ciepłym i serdecznym pożegnaniu z siostrami, pobyt w Warszawie zakończył się odśpiewaniem w autokarze Apelu Jasnogórskiego oraz modlitwą – Litanią Loretańską.

Natalia Kruk
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna II