Dziennikarstwo współczesne – warsztaty z praktykami

red. Dorota Kania

18 kwietnia studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w ciekawej dyskusji oraz warsztatach z cyklu „Spotkania z praktykami”, których gościem była red. Dorota Kania.

W pierwszej części spotkania Pani Redaktor wskazała, że współczesne dziennikarstwo oraz media służą do kreowania opinii publicznej i są aktualnie potężnym narzędziem. Wykorzystując je, można doprowadzić do całkowitej zmiany poglądów. Wielu odbiorców mediów wierzy w fałszywe przekazy, nie weryfikując źródeł informacji, ani osób, które za tymi przekazami stoją.

Red. Dorota Kania odpowiedziała o swoich doświadczeniach w trudnym czasie przekształceń politycznych i medialnych, a przykłady manipulacji i prób zafałszowania prawdy wskazała w oparciu o przeszłość, która – jak podkreśliła – po dziś ciągnie się jeszcze z lat 80. i 90. Wskazała, że „Gazeta Wyborcza”, która kiedyś stała się dla ludzi symbolem wolnej prasy, szybko okazała się nie być ani wolną, ani naszą. Problemem, z którym borykają się media w Polsce jest to, że są zależne w większości przypadków od kapitałów zagranicznych, gdzie Wielka Brytania i Niemcy już od tergo odchodzą i ten wpływ niwelują.

Nastała walka o rząd dusz – podkreśliła red. D. Kania – (…) ludzie, którzy pracują w mediach, chcą, aby Polska była podległa. Polskie media są pod kapitałem innego państwa – dodała.

Pani Redaktor wskazała, że to właśnie w młodych adeptach dziennikarstwa jest cała nadzieja na przyszłość i dobrze funkcjonujące media, które przede wszystkim powinny służyć w prawdzie drugiemu człowiekowi. Taka jest ich rola i misja.

W drugiej części spotkania studenci kierunków dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz informatyka medialna uczestniczyli w warsztatach poprowadzonych przez naszego Gościa.

Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy, którą z red. Dorotą Kanią przeprowadził Krzysztof Brauer.

Zespół Prasowy AKSiM