W Toruniu odbył się Marsz płk. Witolda Pileckiego

W Toruniu odbył się Marsz płk. Witolda Pileckiego

Ulicami Torunia przeszedł Marsz Pułkownika Witolda Pileckiego. To kolejna okazja, by przypomnieć o bohaterstwie tego wielkiego Polaka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Msza święta w kościele garnizonowym, przemarsz ulicami miasta i patriotyczne uroczystości – tak wyglądał program XXI toruńskiego Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego.

– Postać jest naprawdę niezwykła. (…) To utalentowany gospodarz, artysta z wielkim talentem, ale przede wszystkim wielki patriota z przepiękną kartą z okresu II wojny światowej – powiedział prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Walka o niepodległą Polskę była dla Witolda Pileckiego wartością przewodnią. Jak zaznaczył prof. Wojciech Polak, ofiara pułkownika miała wymiar patriotyczny, jak i chrześcijański.
– Z jednej strony to poświęcenie dla Ojczyzny – wielka odwaga, wspaniałe czyny i gotowość do oddania życia, co rzeczywiście ma miejsce. Z drugiej strony to poświęcenie dla bliźniego. On dał się zamknąć w obozie w Auschwitz, żeby ratować bliźnich; żeby informacja o tym, co się tam dzieje, wypłynęła poza obóz i dotarła do wielkich tego świata. To jest wyraz także chrześcijańskiej miłości i poświęcenia – wskazał prof. Wojciech Polak.
O bohaterstwie Witolda Pileckiego mówił do zgromadzonych na uroczystościach w Toruniu wiceprezydent miasta, Adrian Mól.

– Dla mnie, młodego człowieka, na pewno jest on przykładem do naśladowania, postacią krystaliczną, wielkim patriotą, bohaterem – podkreślił Adrian Mól.

W marszu, który miał na celu upamiętnienie postaci pułkownika Witolda Pileckiego, brali udział studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Patriotyzm jest wpisany w podstawowe wartości wyznawane przez naszą uczelnię, czyli „fides, ratio et patria”. Jako studenci chcieliśmy uczcić pamięć rtm. Pileckiego, dlatego że – jak powiedział jeden z przemawiających – to jest kryształowa postać, o której warto pamiętać – powiedziała Cecylia Bajon, przewodnicząca samorządu uczniowskiego AKSiM.

Pułkownik Witold Pilecki to jedna z tych postaci, dzięki której mamy dziś wolną i niepodległą Polskę.