Wywiad z Moniką Zybajło

Wywiad z Moniką Zybajło

1.Jakie miałaś motywacje, wybierając WSKSiM?
Moja historia z uczelnią rozpoczęła się już w liceum podczas wakacyjnych warsztatów dziennikarskich. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, jednak po przyjeździe na miejsce przekonałam się, że to miejsce ma wiele do zaoferowania. To właśnie ciekawość świata i ludzi skłoniła mnie do przyjścia na tę uczelnię. Odkąd pamiętam, zawsze chodziłam swoimi ścieżkami.

2. Nie bałaś się o swoją przyszłość po studiach – przyklejenia pewnej łatki, która może przeszkadzać potencjalnemu pracodawcy?
W czasie, w którym przyszłam na uczelnię, rzeczywiście otaczające środowisko polityczne i medialne nie sprzyjało katolickim wartościom. Mimo wszystko, podjęłam ryzyko, idąc za głosem własnych przekonań. Od początku byłam zdeterminowana do nauki, która miała zaowocować w przyszłości. Z dużym zaangażowaniem podchodzę do pracy, w której upatruję wyższy cel. Dzięki znajomości swoich zasobów można je odpowiednio wykorzystać w pracy i udowodnić, że najlepsze rezultaty osiąga się będąc sobą i pracując nad swoimi mocnymi stronami.

3. Proszę, opowiedz trochę o swojej drodze zawodowej po studiach – na jakich stanowiskach pracowałaś, w jakich firmach i przede wszystkim o obecnej pracy.
Obecnie pracuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jako asystent polityczny Sekretarza Stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Edwarda Siarki. Zajmuję się kreowaniem wizerunku oraz sprawami organizacyjnymi związanymi z jednostkami podległymi, m.in. Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego. Dużą wartością mojej pracy jest samodzielność i wdrażanie nowych pomysłów. Wcześniej pracowałam przy kampanii wyborczej do Europarlamentu, a następnie w gabinecie politycznym ówczesnego Ministerstwa Środowiska.

4. Jakie umiejętności, doświadczenie nabyte w WSKSiM najbardziej przyjadą Ci się w obecnej pracy?
Na pewno zyskałam większą pewność siebie, dzięki prowadzeniu audycji w radiu i warsztatów dziennikarskich dla szkół ponadgimnazjalnych. To była znakomita nauka w praktyce, w jaki sposób przemawiać i w odpowiedni sposób trafiać do swoich odbiorców. Praktyki w Parlamencie Europejskim i obcowanie z politykami pozwoliły mi poznać to środowisko i zrozumieć jego potrzeby oraz oczekiwania. Dzięki wypracowanym znajomościom jest mi o wiele łatwiej realizować sprawy polskiego rządu. Tematy europejskie często są konsultowane na szczeblu naszego ministerstwa.

5. Jakie masz rady dla przyszłych studentów AKSiM?
Studia to najlepszy okres w życiu! Bądźcie otwarci na zdobywanie doświadczenia. Korzystajcie z oferowanych praktyk i sami szukajcie nowych możliwości. To doskonały czas na zawieranie nowych znajomości i prawdziwych przyjaźni. Czas spędzony w murach uczelni sprzyja budowaniu relacji zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Inwestujcie swój czas w rozwój, który zaprocentuje w przyszłości.