Podczas warsztatów multimedialnych organizowanych przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jako pierwsza odbywa się część telewizyjna. W tej części dowiadujemy się, na czym polega codzienna praca osób, które pracują w telewizji oraz poznajemy funkcje i możliwości używania green screenu. Potrzebujemy do tego jednolitego tła oraz równomiernego oświetlenia, aby móc wykorzystać je między innymi w prognozach pogody lub w innych programach. Słyszymy, że 70% przekazu jest obrazem, 23% jest dźwiękiem, a tylko 7% to słowo, z czego możemy wnioskować, że obraz jest najważniejszym punktem naszej pracy.
W trakcie drugiej części warsztatów prezentowana jest istota działania świateł w telewizji. Dzięki tym zajęciom wiemy, że oświetlenie ma duży wpływ na jakość zdjęcia, nie możemy jednak zapomnieć o osobie fotografowanej, która jest głównym elementem obrazu. Takimi rzeczami zajmują się specjalne wizażystki, których zadaniem jest usunąć niedoskonałości skóry oraz ją zmatowić.
Trzecim etapem naszych warsztatów jest część dźwiękowa. Praca z dźwiękiem polega na tym, że mózg skupia się na pojedynczych i przyjemnych dla ucha dźwiękach. Słuchamy kilku ścieżek dźwiękowych, które zostały zmodyfikowane. Zauważamy, jak dziennikarze mogą zmieniać wypowiedzi osób. Dowiadujemy się również tego, jakie emocje wzbudza w nas muzyka.
Na koniec odbywają się warsztaty prasowe, podczas których między innymi dowiadujemy się, czym jest informacja i opinia oraz jak je odróżnić. Możemy również dowiedzieć się, czym jest perswazja i manipulacja. Poznajemy, jak prawidłowo budować newsy, a także czym jest odwrócona piramida.
Uczennice:
Kamila Żakowska
Nikola Kamelak