Seria wykładów Profesora Felipe F. Salvosy II z Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza UST w Manili – dodaj video

W dniach 11-15 lipca 2022 r. miało miejsce niezwykło wydarzenie. Do Torunia zawitali przedstawiciele najstarszego uniwersytetu w Azji Południowo-Wschodniej. Papieski i Królewski Uniwersytet Świętego Tomasza w Manili został założony w 1611 r. To jedna z największych uczelni na obszarze państwa filipińskiego. Wśród gości był prof. Felipe F. Salvosa II, którego wystąpienia nagraliśmy.

W ramach podjętej współpracy międzyinstytucjonalnej i wizyty prof. Felipe F. Salvosy II, dzięki programowi Erasmus+, goście z Filipin nie tylko wygłosili okolicznościowe wykłady, ale także zaangażowali się w realizowaną przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu (wspólny projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu) Kujawsko-Pomorską Szkołę Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji. Było to niezwykle ważne, gdyż Polska i Filipiny będą w 2023 r. obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Prof. Felipe F. Salvosa II jest kierownikiem programowym na kierunku dziennikarskim Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza w Manili. Od wielu lat kształci na Filipinach przyszłe kadry dziennikarskie. Zajmuje się naukowo zagadnieniami związanymi z „fake newsami”. Filipiny są często nazywane „pacjentem zero” dezinformacji w sieci.

Pierwszy wykład skupia się na kwestii umiejętności odbierania przekazywanych wiadomości w warunkach coraz większej dezinformacji i fałszywych danych, które krążą w środkach masowego przekazu. Nasz ekspert z Filipin wychodzi z założenia, że emitowane informacje pakowane są jako główne wiadomości i w konsekwencji nabierają „efektu aureoli”. Skutkiem tego są zyskujące sławę „fake news”, które niczym echo są powielane przez kolejne redakcje, w sposób bezrefleksyjny i bez jakiejkolwiek metody weryfikacji. Skoro dziennikarstwo wypływa z konstytucyjnej gwarancji na wolność słowa, to jak wielka erozja powstaje wskutek szerzenia dezinformacji?

Drugi wykład skupia się na kwestii stanu dziennikarstwa w dobie pandemii Covid-19 i na tym, jak ta nowa sytuacja zaczęła zagrażać rzetelności pracy. Większość dziennikarzy na Filipinach uważa, że informacje o Covid-19 są trudne, ponieważ czują się narażeni na pandemię i znają co najmniej jednego kolegę, który został zarażony. Tylko 47% przyznało, że otrzymało sprzęt ochronny. Poza tym, istnieje duże zrozumienie, czym jest dezinformacja, a większość dziennikarzy uważa, że wpływa ona na relacje informacyjne. Jednocześnie istnieje bardzo duża zależność od informacji rządowych i komunikatów prasowych oraz wysokie zaufanie do ekspertów ds. zdrowia i WHO. Istnieją jednak dowody presji rządów w niektórych krajach. Z tego powodu, większość dziennikarzy obawia się, że ich agencje informacyjne będą miały trudności finansowe.

O tych ważnych problemach opowiedział specjalnie dla nas prof. Felipe F. Salvosa II.

Wszystko dzięki możliwościom programu Erasmus+!!!
Zapraszamy do wysłuchania anglojęzycznych wykładów!