Niejednokrotnie program Erasmus+ sprawił, że osoby wyjeżdżające na wymianę studencką, lub wykładowcy i kadra akademicka na zajęcia, albo tak zwane Staff Week, miały poczucie bycia częścią wielkiej „erasmusowej” rodziny.
Program Erasmus+ nie tylko pozwala na wymianę doświadczeń, poznanie kultury i tradycji innego kraju, ale przede wszystkim pozwala budować przyjacielskie relacje, które potem owocują wspaniałymi projektami i inicjatywami.
W dniach 24-28 października 2022 r., dr Krystian Chołaszczyński – kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej, oraz dr Mateusz Kaleta – kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej w AKSiM, przebywali na Staff Week, który został zorganizowany w Tiranie przez Mediterranean University of Albania (UMSH).
W spotkaniu, które służyło przede wszystkim wymianie doświadczeń wśród osób zaangażowanych w realizację projektów międzynarodowych, udział wzięli przedstawiciele następujących uczelni partnerskich dla Mesdhetar University: Çukurova University (Turcja), University of Tuscia (Włochy), Lithuania Business University of Applied Sciences (Litwa), The Panteion University (Grecja), The Southwest University „Neofit Rilski” (Bułgaria), The Ștefan cel Mare University of Suceava (Rumunia) oraz przedstawiciele Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Pierwszy dzień spotkania upłynął pod znakiem dyskusji na temat „kultury erasmusowej”. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy istnieje coś, co można określić mianem Erasmus culture oraz co charakteryzuje to pojęcie. Dyskutowaliśmy również o polityce internacjonalizacji w ramach projektu i mogliśmy zapoznać się z doświadczeniem takich działań prowadzonych na UMSH. Spotkaliśmy się również z władzami goszczącego nas uniwersytetu – prof. dr. Anastasem Angjeli – Prezydentem Uniwersytetu, prof. dr. Adrianem Civici – Rektorem UMSH oraz dr Nevilą Rama – Prorektorem UMSH, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać o dalszej współpracy pomiędzy naszymi uczelniami. Dzień, który rozpoczynał nasze spotkanie zakończyliśmy spacerem po stolicy Albanii – Tiranie, w trakcie którego goszczący nas Elton Skendaj – odpowiedzialny za koordynowanie programu Erasmus+ na UMSH, opowiedział o jej najważniejszych zabytkach.
Drugi dzień spotkania rozpoczęliśmy poranną kawą, a dla tych, którzy bardziej lubują się w herbacie, była to okazja do spróbowania lokalnej mountain tea o charakterystycznym aromacie i smaku. Postawieni na nogi i wzmocnieni wymienionymi napojami podjęliśmy dyskusję na temat, w jaki sposób aktualnie organizować pracę biura projektów międzynarodowych i czy Erasmus+ to coś więcej niż tylko wymiana studencka lub nauczycieli akademickich.
W trakcie naszej dyskusji online połączyła się z nami m.in. Efi Ntrouva z Panteion University w Gracji. Wskazała ona, że na fundamencie programu Erasmus kształtują się wspaniałe projekty, jak chociażby RIPEC – który podejmuje kwestie zarządzania kryzysowego w sytuacji pandemii w programach mobilnościach. Nasza uczelnia należy od 2020 r. do konsorcjum uniwersytetów, które wspólnie podjęły się realizacji tego projektu, a Efi gościła również w AKSiM w kwietniu tego roku, gdzie wspólnie z naszymi partnerami projektowymi omawialiśmy dotychczasowe postępy w projekcie.
Dzień ten był również okazją, abyśmy mogli zaprezentować funkcjonowanie naszych ośrodków naukowych i wskazać, czym się zajmujemy, jakie mamy osiągnięcia oraz pomówić o dalszych planach rozwoju, w tym międzynarodowej współpracy. W trakcie tego dnia mieliśmy również okazję odwiedzić wspólnie jedną z albańskich restauracji, by móc poznać tradycje kulinarne tego kraju i zakosztować Albanian traditional slow food.
Trzeci dzień naszego spotkania w Tiranie upłynął pod znakiem aktywności fizycznej, ale i możliwości zachwycania się cudownymi widokami „miasta tysiąca okien” – Berat. W mieście zwiedziliśmy również zamek zbudowany na skalistym wzgórzu w okolicach rzeki Osum. Większość zabudowań tego terenu pochodzi z XIII wieku. Historyczne centrum miasta Berat znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu wyjazdowi jeszcze bardziej poznaliśmy kulturę tego kraju, zwyczaje w nim panujące oraz mogliśmy zakosztować albańskich specjałów i poznać muzykę i tańce – nie tylko charakterystyczne dla Albanii, ale również dla wszystkich krajów, z których pochodzili partnerzy uczestniczący w tym spotkaniu.
W kolejnym, już czwartym dniu naszego spotkania, podjęliśmy bardzo ważny temat ucyfrowienia programu Erasmus. Pandemia pokazała, że dziś już nie wystarczą podstawowe, dotychczas znane aktywności – trzeba pójść jeszcze krok dalej i bardziej rozwijać program, aby mogło w nim uczestniczyć coraz więcej osób i by wyrównywał on szanse młodych, ambitnych ludzi na rozwój na międzynarodowym rynku pracy.
Wspólnie z prof. Simone Severinim (University of Tuscia) dyskutowaliśmy nad tym, w jaki sposób ujednolicać programy kształcenia w uczelniach partnerskich i jak je opracowywać, aby były atrakcyjne dla studenta, spełniały jego oczekiwania, realizowały pasje i otwierały nowe możliwości. Wieczorem, każdy mógł wybrać się na indywidualne zwiedzanie miasta oraz zakupy lokalnych produktów, gdyż na głównym placu w Tiranie – Skanderbeg Squere trwa Green Fest – podczas którego lokalni przedsiębiorcy prezentują swoje plony oraz naturalne wyroby – sery, miody, bakalie, cytrusy itp.
W ostatni dzień pobytu w Tiranie podsumowaliśmy nasz tydzień ożywionej dyskusji nad programem Erasmus+ oraz jego przyszłością. Była to również okazja do podjęcia rozmów o dalszej i pogłębionej współpracy pomiędzy Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Mediterranean University of Albania oraz pozostałymi partnerami. Owoce tych rozmów już niebawem będzie można zaobserwować w naszej Akademii, gdzie będziemy podejmować gości w ramach wymiany międzynarodowej… i to już niebawem.
A to wszystko dzięki programowi Erasmus+ i temu, że buduje on „wielką rodzinę”, którą charakteryzują positive vibes (pozytywny nastrój, energia i emocje).
dr Mateusz Kaleta
dr Krystian Chołaszczyński