Droga, która łączy – XVIII Pielgrzymka AKSiM na Jasną Górę

25 marca odbyła się XVIII Akademicka Pielgrzymka z okazji Dnia Świętości Życia na Jasną Górę pod hasłem: „Krew Chrystusa […] ukazuje, jak cenny jest człowiek w oczach Boga i jak ogromna jest wartość jego życia” (Jan Paweł II, Evangelium vitae, 25). Wyjazdowi towarzyszyły szczególne okoliczności, ponieważ tego dnia wypada także Święto Zwiastowania Pańskiego oraz 33. rocznica powołania Diecezji Toruńskiej.

Studenci podczas podróży rozważali wraz z ojcami redemptorystami Ewangelię Łukasza (1, 26-38). Refleksja w szczególności dotyczyła tajemnicy Wcielenia oraz znaczenia imienia Maria, czyli „łaski pełna”, „służebnica Pańska”. Maryja swoją postawą ukazuje dobrowolne oddanie się woli Bożej. Kapłani przybliżyli także historie dwóch niezwykłych kobiet – Stanisławy Leszczyńskiej i Hanny Chrzanowskiej, które swoim życiem dawały świadectwo troski o życie i godność człowieka. Pierwsza z bohaterek (położna) broniła życia noworodków w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a druga (pielęgniarka) poświęciła swoje życie chorym i umierającym, niosąc im pomoc zarówno medyczną, jak i duchową. Ich postawa może być inspiracją do większego zaangażowania się w obronę życia i pomoc potrzebującym.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia w intencji poszanowania w Polsce życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz pokoju na świecie. Mszy św. przewodniczył, w Kaplicy Cudownego Obrazu, ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. To tam podczas homilii wybrzmiały słowa: „Maria – znaczy radość i pragnienie bycia z Jezusem”. To nie tylko trud i poświęcenie, ale bycie prawdziwie szczęśliwym w obecności Bożej.

Ostatnim punktem wyjazdu była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Z rozważań poszczególnych stacji – szczególnie zapadły w pamięć słowa: „jak ważna jest wspólnota, bycie razem oraz wspólne umacnianie się w wierze”.

Pielgrzymka miała również radosny wymiar – wspólnie świętowano imieniny i urodziny Pani Prorektor – dr Marii Laski. Była to okazja do wyrażenia wdzięczności za Jej pracę, zaangażowanie i troskę o społeczność akademicką. AKSiM to nie tylko uczelnia, ale wspólnota, rodzina ludzi wierzących, poszukujących prawdy.

Podczas drogi powrotnej studenci jednoczyli się na modlitwie różańcowej, a także wielu uczestników pielgrzymki podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, zobowiązując się do dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko zagrożone aborcją.

Społeczność akademicka powierzyła siebie, rodziny, uczelnię i przyszłość ojczyzny Matce Bożej. Umocniona duchowo powróciła do codziennych obowiązków, mając w sercu słowa: Totus Tuus – Cały Twój, Maryjo!

Maria Broniszewska