Od 31 lat Radio Maryja dociera do polskich domów. Poprzez modlitwy i katechezy łączy ludzkie serca. Towarzyszy samotnym i chorym. Uroczystości rocznicowe katolickiej rozgłośni odbyły się w Toruniu. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda.
Radio Maryja połączyło ludzkie serca; rozmodliło je; zwróciło je ku Panu Bogu, ku Matce Bożej; pokazało, że wiara może być żywa, że wiarę można przeżywać w codzienności. Dla słuchaczy katolickiej rozgłośni każda wizyta w Toruniu to święto. W centrum tego święta zawsze jest modlitwa.
Najświętszy Sakrament na ołtarzu. Pielgrzymi, którzy klęczą. Oni nie chcą przekrzyczeć Boga, oni chcą Go posłuchać, poznać i odkryć. Do tego w trakcie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Rodzinę Radia Maryja zapraszał w sobotę założyciel katolickiej rozgłośni, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Prowadził rozważania i zwracał się do Maryi.
– Również w naszym życiu zapraszasz nas, byśmy mówili Bogu „tak”, nawet jeżeli nie rozumiemy Bożych planów – zwrócił uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
Wspólnota, jaka w sobotę modliła się w Toruniu, pamiętała o tych, którzy przyjechać nie mogli. Oni też byli zaproszeni do modlitwy i – jak zawsze – mogli połączyć się telefonicznie. W słuchawce słyszeli, że nie są sami.
– Święta Maryjo Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen – modlili się wierni.
To słowa, jakie słuchacze Radia Maryja wypowiadają na co dzień; słowa znane im z różańca. Ale równie znana jest im opieka Matki Bożej, którą wybrali za swoją szczególną patronkę. Dlatego to pieśń do Maryi została zaśpiewana na początku Mszy św. dziękczynnej za 31 lat wyjątkowej historii radia i jego słuchaczy.
[NASZ TEMAT] Świadectwa uczestników 31. rocznicy powstania Radia Maryja. Pan Roman ze Strzelna: Nie wyobrażam sobie życia bez tej Rozgłośni https://t.co/JKL0PMROfk
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Eucharystii, która stała w centrum uroczystości rocznicowych, przewodniczył ks. abp Tadeusz Wojda. W homilii metropolita gdański podkreślał, że Jezus przyszedł i nauczył nas, że prawdziwa wolność to nieustanne dawanie siebie innym, to budowanie z innymi komunii miłości.
– Im bliżej jesteśmy Boga, tym bliżej jesteśmy drugiego człowieka. A im dalej jesteśmy od Boga, tym bardziej oddalamy się od drugiego człowieka – zaznaczył ks. abp Tadeusz Wojda.
Maryja, która stanęła blisko Boga, stoi blisko człowieka – wskazał metropolita gdański. Wyjaśnił, że Matka Boża uczy nas, że to z Bożą pomocą możemy uwolnić z naszego serca miłość ku innym, miłość ku Ojczyźnie.
– Potrzebujemy Maryi, aby z Nią przemierzać drogi dzisiejszego świata i z Jej pomocą uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do prawdziwej świętości – powiedział hierarcha.
Ks. abp T. #Wojda w homilii podczas 31. rocznicy Radia Maryja: Potrzebujemy Maryi, aby z Jej pomocą, uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do świętości #31latRM https://t.co/J8q5hdin7E
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Ks. abp Tadeusz Wojda mówił, że potrzebujemy Maryi, by obronić naszą chrześcijańską tożsamość; obronić to, co dla nas jest wartością. Wskazywał, że to Chrystus jest jedyną skałą, na której człowiek może budować swoje życie. I przypomniał postać św. Jana Pawła II, który zapraszał nas do tego, by postawić Chrystusa w centrum.
– Czy ataki, które dzisiaj są na niego kierowane, nie są przyczyną tego, że tak mocno nam przypomniał, że nasze życie należy budować na przykazaniach, na wierności Bogu, na wierności Chrystusowi? – zwrócił uwagę metropolita gdański.
O św. Janie Pawle II i jego nauczaniu dziś Radio Maryja pamięta szczególnie. Wraca do niego, przypomina o nim słuchaczom. A ci słuchacze doskonale wiedzą, ile serca Ojciec Święty poświęcił Radiu Maryja. Za niego też w sobotę dziękowali Bogu – dziękowali za wszystko, co Pan uczynił w ich życiu. I za momenty, w których pokazywał, że On jest źródłem, które daje życie.
– Dziękujemy Bogu za jego wielkie dzieła. Świadomość tego, co Pan dokonuje przez nas, pobudza nas do tego, by z odwagą przeżywać teraźniejszość – przypomniał Rodzinie Radia Maryja o. Dariusz Paszyński, wikariusz prowincjała warszawskiej prowincji redemptorystów.
O. D. #Paszyński CSsR: Z wdzięcznością patrzymy w przeszłość. Dziękujemy Bogu za Jego wielkie dzieła. Świadomość tego, co Bóg dokonuje przez nas, pobudza do tego, by z odwagą przeżywa teraźniejszość. #31latRM
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel, zwrócił uwagę na to, co katolicka rozgłośnia robi, by pokazywać Kościół jako wspólnotę. Dodał, że potrzeba dziś słyszalnego i opiniotwórczego katolickiego głosu.
– Głosu, który w innych środkach społecznego przekazu – w zależności od doraźnych potrzeb – bywa pomniejszany. Trudno zresztą temu się dziwić, ale niekiedy bywa też manipulowany, wyśmiewany – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.
I ten katolicki głos, jakim jest Radio Maryja, wiele razy udowadniał już, że w sercu ma Polskę i chce Polski, która będzie blisko Chrystusa. Chce Polski, która nie podcina swoich korzeni, ale dba o pamięć. Tutaj również katolicka rozgłośnia czyni wiele, m.in. poprzez budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość oraz Park Pamięci, który z nazwiska wymienia bohaterów niosących pomoc Żydom w trakcie II wojny światowej. Poprzez to wszystko Radio Maryja daje świadectwo o tym, jakim narodem są Polacy – mówił dziś wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
– Jakim narodem byli wtedy, kiedy trzeba było zachować przyzwoitość. Kiedy wokół szalała zbrodnia, to Polacy z narażeniem własnego życia ratowali innych – zaznaczył wicepremier Jacek Sasin.
Polski rząd postanowił wesprzeć dzieła powstałe przy Radiu Maryja. Dlatego minister aktywów państwowych oraz wicepremier Mariusz Błaszczak przekazali miecz pochodzący z początku XV wieku.
– Będzie ważnym elementem ekspozycji w Muzeum Pamięć i Tożsamość, które przez kolejne dziesięciolecia będzie świadczyć o naszej historii – wskazał wicepremier Jacek Sasin.
.@ACJaworski: Historia eksponatu sięga początku II wieku. (…) Mały przedmiot z tego okresu na początku XV w. trafia na tereny dzisiejszej Polski. Jest zamieniony w nowe dzieło. Teraz zasili ono eksponaty Muzeum Pamieć i Tożsamość w Toruniu. #31latRM pic.twitter.com/djQ8Vha9rl
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Historia jest wypełniona solidarnością i pomocą. O postawie solidarności napisał w swoim liście do Rodziny Radia Maryja prezydent Andrzej Duda, gdy wskazał na Ukrainę i przyjęcie uchodźców. W tym świadectwie także wzięło udział Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe.
– Inspirują i pokazują liczne przykłady tego, jak w świecie współczesnym służyć bliźnim i Ojczyźnie. To wielka zasługa, za którą serdecznie dziękuję – napisał prezydent Andrzej Duda, który odczytała szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych.
Prezydent A. Duda z okazji 31. rocznicy Radia Maryja: Wspólnota, którą Państwo tworzą, od samego początku nastawiona była na dążenie zarówno do przemiany wewnętrznej, jak i społecznej, narodowej i ogólnoludzkiej https://t.co/wL0QDkjSPy
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w liście, jaki odczytał wicepremier Mariusz Błaszczak, zwrócił uwagę, że Radio Maryja to wspaniała wspólnota serc, która nie zgadza się na to wszystko, co wymierzone w Polskę.
– Na to, co godzi w naszą wiarę, co szkodzi interesom naszej Ojczyzny, co jest wymierzone w polską rację stanu, co kwestionuje polskość i ten szczególny związek dziejowy chrześcijaństwa i państwa polskiego – podkreślił prezes Jarosław Kaczyński.
Prezes J. Kaczyński do uczestników 31. rocznicy Radia Maryja: Bóg zapłać za to, że wierni Panu Bogu i Ojczyźnie pięknie zaznaczacie swoją obecność w polskim życiu duchowym, społecznym i politycznym https://t.co/nBwC0R5fAr
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 3, 2022
Radio Maryja w niczym, co robi, nie ma intencji, by odrzucać. Ma intencję, by iść razem i szanować siebie nawzajem. Zwracał na to uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
– Chcemy budować miłość i pokój z wszystkimi. To jest Radio Maryja, bo Radio Maryja jest katolickie i to jest nauka katolicka. Chcemy z wszystkimi żyć w przyjaźni – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
Z propozycji przyjaźni z rozgłośnią z Torunia skorzystało już bardzo wielu, ale to propozycja wciąż jest aktualna, by przekonać się, że Radio Maryja jest czułe i pochyla się nad człowiekiem.