Zakończyły się zimowe warsztaty dziennikarskie i muzyczne w AKSiM w Toruniu

Warsztaty w AKSiM fot. J. Nowakowski

Warsztaty zimowe prowadzone w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dobiegły końca. Młodzież z całej Polski przez trzy dni uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich i muzycznych.

W tym roku do toruńskiej uczelni przybyło 130 młodych osób. Choć warsztaty prowadzone są już od wielu lat, ich oferta za każdym razem jest inna. Tym razem największy nacisk został położony na przestrzeń wirtualną, co spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

– Jeśli chodzi o tematykę, która została im zaproponowana, to z dużą uwagą i z dużym skupieniem przysłuchali się zarówno poszczególnym wykładom w grupach, jak i wykładowi, który był wykładem inauguracyjnym prowadzonym przez pana dr. Grzegorza Osińskiego, wykładowcę AKSiM. Po tym wykładzie młodzi ludzie podkreślali, że wielu spraw nie byli świadomi – mówił opiekun warsztatów, o. Dawid Wilczyński CSsR.

Wrażenie na młodzieży zrobiły także zajęcia prowadzone przez pracowników Telewizji Trwam i Radia Maryja.

– Wczoraj mieliśmy warsztaty prowadzone z panami, którzy pracują w telewizji i to nie jest tylko czysta merytoryka, tylko też jest praktyka, czyli pokazują, jak to wygląda od strony praktycznej, czyli jak działa green screen, pokazywali nam, że trzeba na twarz nałożyć puder, żeby twarz się nie świeciła. Fajnie pokazują, jak to wygląda naprawdę – zaznaczył Karol, uczestnik warsztatów.

Na każdych warsztatach obecni są także studenci AKSiM, którzy pełnią funkcję opiekunów grup. To właśnie im młodzież zdradza, co sprawia, że chcą wracać na kolejne edycje warsztatów.

– Najbardziej podoba im się atmosfera. Mogą spotkać tutaj ludzi o podobnych wartościach wyznawanych przez siebie, ponieważ warsztaty to nie tylko część teoretyczna, ale też część formacyjna i z tego bardzo się cieszymy – zwrócił uwagę Antoni Gumiński, student AKSiM i opiekun warsztatów.

W część formacyjną zaangażowani są uczestnicy warsztatów muzycznych. Od kilkunastu lat zajęcia dla nich prowadzą Zbigniew i Marzena Małkowiczowie z zespołu LUMEN.

– Staram się, jak widzę grupę, wszystkich jednakowo pozytywnie odbierać, bo każdy jest inny. Jedne osoby są bardziej śmiałe, bardziej temperamentne, inne są troszkę przygaszone i to jest dla mnie zadanie, żeby im się chciało. Dla mnie jest to wielka fascynacja, ale też świadomość, że jest to coś bardzo ważnego – podkreślał Zbigniew Małkowicz.

Zwieńczeniem warsztatów była Msza święta sprawowana w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Co my robimy, począwszy już od dzieci, od młodzieży? Czy infekujemy ich dalej tym złem, czy wychowujemy tak, jak mówi Jezus? Jak mówi: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie”. Pan Jezus uczy nas aż do krzyża, mówi: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”. Uczy nas, że nasz cel jest w niebie – mówił Dyrektor Radia Maryja.

Kolejna edycja warsztatów z cyklu „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” zaplanowana jest na sierpień.

TV Trwam News