Umiejętności, doświadczenie zdobyłam w AKSiM

Wywiad z absolwentką AKSiM – Emilią Gromczak.
Wielu młodych ludzi marzy o dobrej pracy po studiach – Ty zaczęłaś pracować już w trakcie nauki na naszej uczelni. Jak do tego doszło?

Podczas studiów w AKSiM trafiłam na swoją pierwszą poważną pracę. Było to stanowisko sekretarza w Biurze Wojewody Mikołaja Bogdanowicza w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Ówczesny rzecznik wojewody odezwał się do mnie z propozycją pracy. Dodatkowo nasz wspólny znajomy zarekomendował moją osobę na to stanowisko m.in. ze względu na moje lekkie pióro, znajomość trendów w social mediach, zorganizowanie.

archiwum prywatne Emilii Gromczak

Nie obawiałaś się tego, czy podołasz w pracy w biurze wojewody?

Muszę przyznać, że pierwsze dni były dość niespokojne ze względu na nową, nieznaną mi dotąd, „urzędową” rzeczywistość. Jednak moje doświadczenie zdobyte podczas studiów, praktyk, innych dorywczych prac oraz szkoleń pomogło mi wpasować się w standardy Urzędu. Dużą rolę odegrali również moi współpracownicy, na których zawsze mogłam liczyć.

W KPUW byłam odpowiedzialna m.in. za obsługę różnych konferencji wojewody, co wiązało się z licznymi delegacjami, tworzenie relacji ze spotkań i konferencji wojewody w postaci artykułów, postów. Najwięcej czasu poświęcałam na prowadzenie profili Urzędu oraz Wojewody w social mediach, dlatego, że czuję się w tym, jak przysłowiowa ryba w wodzie. Mogę śmiało powiedzieć, że żaden Wojewoda w tym czasie w Polsce nie miał takiego Instagrama, jak Pan Mikołaj Bogdanowicz! 🙂

Dzisiaj pracujesz już gdzie indziej – opowiedz nam proszę trochę o swoim tygodniu pracy.

W okresie, gdy pracowałam w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim miałam również drugą pracę, którą wykonuję nadal. Jestem dziennikarzem/redaktorem portalu ŚwiatRolnika.info. Pracuje zdalnie, ponieważ łączę pracę ze studiami na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Co ciekawe, złapałam bakcyla rolniczo-przyrodniczego podczas studiów w AKSiM. Podczas jednej z konferencji zainteresował mnie temat ustawy odorowej. Od tamtej pory interesuje się rynkami rolnymi oraz polityką rolną i leśną, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.

archiwum prywatne Emilii Gromczak

Jakie umiejętności, doświadczenie nabyte w AKSiM najbardziej przydały i nadal przydają się w karierze zawodowej?

Dzięki zaangażowaniu w wiele projektów w AKSiM (reportaże, konferencje) oraz praktyki zyskałam spore praktyczne doświadczenie na wielu płaszczyznach. Z kolei wypracowane znajomości na uczelni pomagają mi w dalszym budowaniu zawodowych kontaktów.

archiwum prywatne Emilii Gromczak

Przyszli kandydaci na studia zwracają również uwagę na zakwaterowanie, dostęp do siłowni etc. – jak oceniasz warunki w Hotelu Akademickim AKSiM?

Hotel Akademicki AKSiM spełnia najwyższe standardy. Moje serce podbiła świetnie wyposażona siłownia, z której każdy mógł skorzystać za darmo oraz położenie przy Wiśle. Myślę, że każdy nowy student doceni to miejsce za wygodę, ciszę oraz bliskość natury.

Jakie masz rady dla przyszłych studentów AKSiM?

AKSiM daje naprawdę wiele możliwości, dlatego trzeba próbować swoich sił jako dziennikarz, operator kamery, prezenter etc. Im więcej doświadczenia i znajomych, tym lepiej.

archiwum prywatne Emilii Gromczak

Przyszli studenci powinni wycisnąć ze studiów najwięcej, ile się da. Nie przespać tego czasu. Kluczami do sukcesu są upór, ciężka praca i dobre zorganizowanie 🙂