Wizyta ks. kard. Willema Jacobusa Eijka w murach AKSiM

W piątek 26 stycznia 2024 r. w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu gościł ks. kard. Willem Jacobus Eijk, metropolita Utrechtu, prymas Niderlandów. Od lat stoi on na straży wiary katolickiej w Holandii. Jest kapłanem, lekarzem oraz doktorem w dziedzinach bioetyki medycznej i filozofii.  

Wizytę w Toruniu ksiądz kardynał rozpoczął  Eucharystią w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W wygłoszonej homilii przedstawił aktualną sytuację katolików w Holandii. Wskazał, że zaledwie 2,5% chrześcijan uczestniczy w aktywnym życiu Kościoła. Z tego powodu episkopat Holandii był zmuszony do zamykania wielu świątyń. Metropolita wspomniał również o 16. rocznicy mianowania go na urząd biskupi w Utrechcie. Nie krył też swojej radości z tego, że mógł odwiedzić Polskę, w tym pierwszy raz Toruń, oraz celebrować Eucharystię w sanktuarium, w którym znajdują się relikwie św. Jana Pawła II oraz obraz, przed którym modlił się każdego dnia w watykańskiej kaplicy Pałacu Apostolskiego. 

Następnie odbyło się spotkanie ze studentami w Auli AKSiM. Ksiądz kard. Willem Jacobus Eijk zachęcał do przeczytania swojej najnowszej książki Więź miłości. Jest ona poświęcona głównie aspektowi postrzegania małżeństwa oraz jego roli. Kardynał podkreślił, że punktem wyjścia są teksty wydane przez papieża Jana Pawła II. 

W trakcie spotkania ks. kardynał wiele uwagi poświęcił roli małżeństwa. 

Małżeństwo kobiety i mężczyzny jako jedność dwóch osób płciowo odmiennych, które się uzupełniają. Dzięki temu mogą przekazać życie. Można to porównać do Trójcy Świętej. Bóg jest komunią trzech osób – podkreślał ks. kard. Eijk.

Porównał również małżeństwo do relacji zachodzącej między Narodem Wybranym a Bogiem w Starym Testamencie. Wskazał również, że relacja żony do męża jest jak relacja Chrystusa wobec Kościoła. Postawił nacisk na słowo całkowicie, gdyż dar ostateczny zakłada, że małżeństwo jest nierozerwalne. 

Wspomniał również o wcześniejszych próbach przedstawienia roli małżeństwa w teologiczny sposób. Papież Paweł VI mówił o roli małżeństwa w Encyklice Humanae Vitae. Niestety spotkała się ona z niezrozumieniem, a wpłynęły na to czasy, w jakich została wydana. Był to rok 1968, czyli czas rewolucji seksualnej, która przewartościowała świat, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Na koniec spotkania studenci mieli możliwość zadawania pytań podczas panelu dyskusyjnego. 

Zespół Prasowy AKSiM

Zofia Dura