Uroczyste przecięcie wstęgi w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II

Uroczyste przecięcie wstęgi w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II

19 października, w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, miało miejsce otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu. Instytucja kultury przedstawia historię Polski od jej chrześcijańskich początków po współczesność.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla – Biskupa Toruńskiego, który w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na występującą na coraz większą skalę wojnę kulturową. Zaznaczył, że w obliczu takiej sytuacji istotny jest powrót do pierwotnych wartości.

– Aby zrozumieć losy swoje i świata, należy spojrzeć przez pryzmat Chrystusa – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel, nawiązując do męczeństwa i niedawno wyniesionej na ołtarze rodziny Ulmów.

Dodał, że istotne jest pamiętanie o prawdziwej historii. Pod koniec Mszy Świętej zaakcentował on swoją aprobatę wobec Muzeum. Zaznaczył, że to kolejne miejsce, gdzie Polacy będą mogli budować swoją narodową tożsamość.

Druga część uroczystości miała miejsce w budynku Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Tam zgromadzonych gości  przywitał o. Jan Król CSsR, dyrektor tej instytucji kultury. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa, czyli klucz do rozumienia tej wielkiej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie da się zrozumieć bez Chrystusa”.

  1. O. Jan Król mówił m.in. o zadaniach stojących przed Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – ma promować historię Polski, dziedzictwo narodowe, a także umacniać więzi między Polakami.

– Mam nadzieję, że to Muzeum będzie umacniać poczucie dumy narodowej i miłość do naszej ojczyzny – powiedział.

Podczas otwarcia obecny był prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreślił, jak ważne jest promowanie wartości wspólnotowych. Zaznaczył, że jest to możliwe, dzięki organizowaniu różnych przedsięwzięć historycznych i kulturalnych.

– Przez ostanie osiem lat udało nam się podjąć ponad trzysta projektów w obszarze dziedzictwa narodowego –  podkreślił w swoim przemówieniu minister Piotr Gliński.

Zaznaczył, że dzieje Polski widziane oczami św. Jana Pawła II odsłaniają nowe perspektywy i pozwalają spojrzeć, kim są współcześni Polacy. Minister wspomniał również o różnych wystawach, które są poświęcone popularyzacji badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec osób żydowskiego pochodzenia podczas II wojny światowej. Z tego względu muzeum może stać się miejscem dialogu polsko-żydowskiego.

– To miejsce robi wrażenie. Podnoszę oczy i widzę niebo – tymi słowami Michał Zaleski, Prezydent Miasta Toruń opisał Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Zaznaczył, że  św. Jan Paweł II wpisał się na zawsze w historię Torunia, a nowa instytucja kultury dołącza do wyjątkowych miejsc papieskich w mieście.  Warto zaznaczyć, że św. Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Istotnym elementem wydarzenia była część artystyczna. Przybyli do Muzeum goście usłyszeli utwory z takich oper, jak: „Straszny Dwór” czy „Halka” Stanisława Moniuszki. Nie zabrakło również pieśni związanych z patronem miejsca, Papieżem Polakiem: „Pięknej Pani” i „Barki” w wykonaniu Hanny Okońskiej, Małgorzaty Ratajczak i Janusza Ratajczaka.

Uroczystego poświęcenia nowo otwartego w Toruniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” dokonał ks. abp Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański. Przecięcia wstęgi dokonali: Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grażyna Ignaczak-Bandych – Szef Kancelarii Prezydenta RP, o. Dariusz Paszyński CSsR – Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, Michał Zaleski – Prezydent Torunia oraz ks. abp. Tadeusz Wojda.

Zespół Prasowy:

Marta Oleksy,

Krzysztof Brauer