Historia polskiej dyplomacji oczami prof. Miry Modelskiej-Creech

Historia polskiej dyplomacji oczami prof. Miry Modelskiej-Creech

6 października Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu gościła prof. Mirę Modelską-Creech. Poprowadziła ona wykład dla studentów kierunków Dziennikarstwa i Prawa na temat: „Historii polskiej dyplomacji – II RP i Rządu na uchodźstwie”.

„Jak się chce przygotować, trzeba myśleć o celu” – tymi słowami rozpoczęła wykład prof. Modelska-Creech.

Prowadząca, chcąc wytłumaczyć zgromadzonym pewne zjawiska, cofnęła się do czasów panowania pierwszych Piastów, przechodząc przez inne istotne wydarzenia, jak np. czasy Kazimierza Wielkiego, rozbiory Rzeczpospolitej, działalność Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Został poruszony wątek Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Jest to geopolityczny argument na to, że ziemie obecnej Litwy czy Ukrainy należały do Polski. Jak podkreśliła sama prowadząca, Ukraina to „U kraja” tłumaczona jako „na skraju”, czyli niegdyś najbardziej wysunięte na południowy-wschód województwo Rzeczpospolitej.

Profesor podkreśliła również, że Polska stała się pierwszym na świecie państwem demokratycznym z wolną elekcją od czasów starożytnych Greków i Rzymian.

Uzasadnił to fakt wprowadzenia prawa, przez co król nie dzierżył już pełni władzy. Pozwoliło to natomiast uchronić obywateli przed skutkami rzekomego łamania prawa. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że wolni obywatele są bardziej efektywni niż niewolnicy.

Zauważalna była także w Rzeczpospolitej możliwość schronienia dla wszystkich, mimo dzielących ich różnic. Panowało wówczas przekonanie, że każdy człowiek ma prawo swobody, nawet jeśli czymś wyróżnia się wśród innych.

Kolejnym ustanowionym prawem obywatelskim było wprowadzenie (po I wojnie światowej) głosowania powszechnego. Oznaczało to danie prawa wyboru wszystkim obywatelom. Poprzez wybory bowiem, jest dawana mieszkańcom regionu możliwość decydowania o kształcie i aspekcie spraw ważnych dla państwa.

„Pod polskim przywództwem nastąpił ogromny rozwój cywilizacyjny Europy Środkowej” – to kolejny dowód na potęgę kulturową Rzeczpospolitej, jaki podała prowadząca wykład.

Należy również dodać, że traktaty takie jak np. unia Polaków z Litwinami przynosiły korzyści nie tylko tym pierwszym. Unia zwiększyła także terytorium Litwy, pozwalając zdobyć kolejne forty. Dodatkowo, sami mieszkańcy tego państwa podkreślają, że to Rzeczpospolita przyniosła im wiarę katolicką.

Co więcej, prowadząca dodała, że przy tak pozytywnej spuściźnie tradycji należy zreperować pewne przekonanie. Obecnie to Stany Zjednoczone i Niemcy pragną uczyć Polski demokracji. Jednak dokonania naszych przodków wskazują na to, że to Polacy powinni uczyć jej inne narody.

Należy pamiętać, że to błędne wyrzucanie naszej ojczyźnie nieprawidłowości ma swoje źródła. Jest spowodowane globalną niewiedzą w tamtych państwach.

Profesor Modelska-Creech nawiązała również do powstań. Wynikały one z faktu, że Polacy nie potrafili się pogodzić z życiem w niesuwerennym państwie. Wspomniani zostali również alianci, którzy w swoich decyzjach zdradzili Rzeczpospolitą jeszcze przed wybuchem wojny.

Pod koniec wykładu była możliwość zadawania pytań. W odpowiedzi na jedno z nich, Profesor Modelska-Creech odparła, że Polska w porównaniu do USA jest czysta, bezpieczna i tania. Jej zdaniem Rzeczpospolita jest po prostu piękna.

Profesor Mira Modelska-Creech, stały bywalec i przyjaciel AKSiM, jest polską poetką, pisarką i tłumaczką; autorką m.in. takiego dzieła jak „Lichwa. Likwidator życia szczęścia i majątku”. Pani Profesor przetłumaczyła wiele znanych dzieł w różnych językach. Niegdyś wykładała na Georgetown, a w sile wieku jej największymi pasjami były jazda na nartach i taniec.