Mija już kolejny miesiąc na Teneryfie i chociaż wyspa jest mała, to i tak wydaje mi się, że jest tutaj jeszcze tyle pięknych miejsc do odkrycia i zwiedzenia. Tym razem postaram się w skrócie skupić na klimacie tej wyspy.
W wolnych chwilach jeżdżę i zwiedzam, starając się uchwycić aparatem piękne i wyjątkowe miejsca. Chociaż mogłoby wam się wydawać, że zwiedzanie Teneryfy to bardzo proste zajęcie, w rzeczywistości tak nie jest, a to wszystko przez klimat.
W związku z tym właśnie krążą fałszywe plotki, iż na Teneryfie jest zawsze i wszędzie lato. W rzeczywistości turyści przyjeżdżają w letnich ubraniach, wracając do domu z walizką pełną ciepłych ubrań. Może trochę przesadziłam, lecz jeśli ktoś z was tu był, to wie o czym mowa.
Tak naprawdę Wyspy Kanaryjskie, a w szczególności Teneryfa, mają niepowtarzalny klimat na świecie, który nie ma sobie równych. Zdaję sobie sprawę z tego, że może to zabrzmieć dziwnie, ale na Teneryfie panuje aż 12 mikroklimatów na powierzchni ograniczonej do 2034 m2, a to oznacza, iż w przeciągu 10 kilometrów lub godziny klimat może się całkowicie zmienić.
Okrążając wyspę, można przejechać przez pustynną strefę południową, gdzie często jest bardzo ciepło i słonecznie, rzadko kiedy pada deszcz, lecz czasami może być również pochmurnie i chłodno. Wystarczy powędrować wzdłuż wybrzeża, w kierunku El Medano i Santa Cruz, aby zauważyć, iż klimat się zmienia. W El Medano, na przykład, są straszne wiatry, a w Santa Cruz klimat potrafi się zmienić z chwili na chwilę. Na Teide czasami w lato może spaść śnieg, a w La Laguna temperatura obniżyć się o 10 stopni. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli taką okazję, zwiedzcie również północ (obszar Puerto de la Cruz), gdzie pustynia została zastąpiona piękną dżunglą. Mogłoby się to okazać jedyne takie doświadczenie w waszym życiu.
Na początku marca 2022 r. doświadczyłam takiej zmiany klimatu na własnej skórze. Kilka razy zdarzyło mi się, że poszłam na plażę w sukience, a okazało się po kilku minutach, że pojawiły się straszne chmury wraz z wiatrem i musiałam wracać do domu po sweter lub kurtkę. Aktualnie zdarza się to już coraz rzadziej, lecz kiedy jestem w drodze, zawsze biorę ze sobą sweter, tak na wszelki wypadek.
Czy znacie powód takich zmian klimatu? Wspaniały wulkan Teide, który znajdując się na środku wyspy i będąc wysoki aż na 3718 m., wpływa na klimat całej wyspy. Bez niego pewnie Teneryfa nie byłaby taka piękna i wyjątkowa.
Zachęcam do korzystania z programu Erasmus+.
Agata Czaja