Dnia 11 grudnia 2021 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wzięła udział w webinarium zorganizowanym przez tajwański Katolicki Uniwersytet Fu Jen w Nowym Tajpej.
Seminarium naukowe było częścią Filmowego Festiwalu TaiwanPlus Online. W webinarium wzięli udział eksperci z Republiki Chińskiej, Japonii, Indii oraz Korei Południowej.
Organizatorzy Festiwalu do końca grudnia 2021 r. udostępniają nieodpłatnie na jednej ze stron internetowych klasyczne filmy tajwańskiej produkcji. Wśród nich znajduje się trylogia Anga Lee pod tytułem: „Father Know Best”. Pierwsza część „Pushing Hands” to zarazem debiut reżyserski Lee, który już ma status kultowego. To był też temat dzisiejszego seminarium naukowego.
Ekspertem, który miał omówić cechy i przekaz autora filmu, był dr Krystian Chołaszczyński, wykładowca AKSiM, zastępca koordynatora Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz koordynator programu Erasmus+. Dyskusję moderował prof. Albert Wei-Min Tang, który odwiedził AKSiM przed dwoma laty.
„Pushing Hands” to pierwszy film Anga Lee z 1991 r. Jest to też pierwsze dzieło ukazujące kunszt artystyczny tajwańskiego reżysera. W filmie ukazane zostały problemy takie jak konflikt międzypokoleniowy, czy kwestia poszukiwania tożsamości wśród rodzin migrujących, mieszanych małżeństwach, etc. Dr Krystian Chołaszczyński skupił się też na możliwej recepcji filmu na polskim rynku.
Webinarium odbyło się w ramach współpracy międzyuczelnianej, która zapoczątkowana została kilka lat temu dzięki programowi Erasmus+.
Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że już wkrótce odbędzie się kolejne podobne webinarium.
Osoby zainteresowane kinematografią tajwańską zapraszam na stronę.