Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych w projekcie partnerstwa strategicznego GREENO2!
Z wielką radością informujemy, że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych stała się członkiem partnerstwa strategicznego, zainicjowanego przez włoskiego partnera, o nazwie GREENO2. Projekt jest realizowany w ramach Akcji 2 programu Erasmus+ pod numerem 2023-1-IT02-KA220-HED-000156281.
GREENO2 to Green Roofs in higher education institutions as sustainable cEnters for research, participation, ENvironmental consciousness and O2 generation, czyli „Zielone Dachy w instytucjach szkolnictwa wyższego jako zrównoważone centra badań, współudziału, świadomości ekologicznej i wytwarzania O2”.
Członkami konsorcjum realizujące projekt są następujące firmy i uczelnie wyższe:
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DELLA TUSCIA (Włochy)
- SC GRIPEN EUROPE S.R.L. (Rumunia)
- TARAS SHEVCHENKO NATIONAL UNIVERSITY OF KYIV (Ukraina)
- Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Polska)
- UNIVERSIDAD DE CADIZ (Hiszpania)
- Xenios Polis. Culture, Science and Action (Grecja)
- PANTEIO PANEPISTIMIO KOINONIKON KAI POLITIKON EPISTIMON (Grecja)
- LIM Srl Unipersonale (Włochy)
Wdrażając GREENO2 chcielibyśmy:
- a) promować zielone dachy jako odpowiedź społeczności akademickiej na ochronę środowiska, aktywne uczestnictwo i dobre samopoczucie w szkolnictwie wyższym;
- b) zapewnić edukację w zakresie świadomości ekologicznej poprzez zielone dachy;
- c) zachęcać do wdrażania zielonych dachów jako ośrodków badań i świadomości ekologicznej, obszaru nauki i/lub rekreacji itp.
Biorąc pod uwagę, że szkolnictwo wyższe ma kluczową rolę do odegrania w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju i rozwiązywaniu problemów społecznych, wyzwanie, jakim jest zmiana klimatu, powinno stanowić główną troskę we wszystkich procesach decyzyjnych instytucji, a pracownicy uniwersytetu i studenci powinni być tego świadomi . GREENO2 to projekt oparty na szeregu najnowszych i znaczących priorytetów europejskich, którego celem jest promowanie praktyki zielonych dachów jako zrównoważonych ośrodków badań, uczestnictwa i świadomości ekologicznej w miejskich instytucjach szkolnictwa wyższego.
Przede wszystkim, jeśli chodzi o ogólny kontekst unijny i globalny, projekt GREENO2 jest zgodny z niedawnym komunikatem dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu, w którym uznano kluczową rolę uniwersytetów w angażowaniu pracowników, studentów i całej szerszej społeczności oraz w promowaniu wykorzystania najnowocześniejszych czystych innowacji technologicznych, a także ze strategią Komisji Europejskiej UE 2021 w sprawie adaptacji do zmiany klimatu, która motywuje do intensywniejszych działań na rzecz ochrony środowiska, oraz unijną strategią różnorodności biologicznej na rok 2030, która wzywa do stosowania zielonych dachów w celu przywrócenia różnorodności biologicznej w miastach.
W dniach 30 i 31 października 2023 r., miało miejsce pierwsze spotkanie członków konsorcjum. Gospodarzem był uniwersytet Panteio Panepistimio Koinonikon Kai Politikon Epistimon w Atenach. Za organizację odpowiadała Efi Ntrouva (która jest koordynatorką programu Erasmus+ na wspomnianej greckiej uczelni oraz członkiem rady naukowej toruńskiego czasopisma naukowego „Fides, Ratio et Patria”).
W skład delegacji Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych wchodzili: dr Krystian Chołaszczyński (pełnomocnik Rektora ds. międzyuczelnianych i międzynarodowych, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej), mgr Przemysław Pawlak (kierownik Biura Projektów Europejskich) oraz Pani Magdalena Bodzenta (wykładowca AKSiM, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
dr Krystian Chołaszczyński