Bezpieczeństwo gospodarcze Polski

Bezpieczeństwo gospodarcze Polski

25 czerwca 2022 r. w auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pt. “Bezpieczeństwo gospodarcze Polski”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Instytutu “Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Izby Gospodarczo-Handlowej Rynku Spożywczego.

Dzień rozpoczęto Eucharystią w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. O 10:30 miała miejsce pierwsza konferencja, którą poprowadził Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu “Pamięć i Tożsamość”. Następnie wszystkich zgromadzonych powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Na jego ręce zostały złożone artefakty, które trafią jako ekspozycje do Muzeum “Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu: szabla z bitwy pod Somosierrą, która jest jedną z czterech dostępnych w Polsce, specjalne wydania znaczków pocztowych ze św. Faustyną i św. Janem Pawłem II i pierwsze wydanie znaczków upamiętniających katastrofę smoleńską.

Jako pierwszy zabrał głos Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
W swoim wystąpieniu poruszył sprawę żywności, która jak wspomniał, towarzyszy ludziom już od starożytności. Chodzi o powstanie cywilizacji, a także różnych rodzajów starć, które były nieuniknione. Ma to na celu zobrazowanie powagi sytuacji oraz to, że problem nie narodził się niedawno, a był od samego początku i dalej stanowi kwestie sporne w dzisiejszych czasach. Dobrym przykładem jest chociażby inwazja Ukrainy przez Rosję.

– Jednym z atutów Putina jest żywność. Próba pozbawienia żywności znacznej części Afryki i doprowadzenia w ten sposób kryzysu i wielkich fal emigracji – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

– Mamy różne możliwości, żeby to polskie, tradycyjne, rodzinne gospodarstwo rolne wesprzeć. Aby ta polityka, która jest pod różnymi przesłonami, służyła przez lata wielkiej własności, została radykalnie i do końca zmieniona. Wierzę, że tak będzie. Wierzę, że postawimy na to, co powinno być przyszłością polskiej, europejskiej i światowej wsi. Tylko dobrze funkcjonujące, zasobne, rodzinne gospodarstwa rolne mogą zarówno zapewnić właściwą produkcję żywności, jak i mogą doprowadzić do tego, żeby ta niepełnoprawość została tylko elementem niedobrej historii. Potrzebujemy tego, jak i potrzebujemy żywności, możliwości dzielenia się nią z innymi i wielu elementów, które mogą doprowadzić, aby Polska znalazła się w prawdziwej, najściślejszej czołówce nie tylko Europy, ale i świata – akcentował Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Następnym prelegentem był Janusz Wojciechowski, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wygłosił wykład o bezpieczeństwie żywnościowym Europy.

-Siła tkwi w różnorodności, ale przede wszystkim w stworzeniu całego systemu żywnościowego, w którym są rolnicy, drobne, lokalne przetwórstwo i lokalny rynek. W Polsce to niestety w przeszłości się zerwało, przede wszystkim przetwórstwo, jego brak jest barierą. Cieszę się, że w planie odbudowy wreszcie została ona odblokowana i fundusze trafią do Polski. Jest duży nacisk na odbudowę lokalnego przetwórstwa rolnego, to jest ważne, żeby cały system właściwie funkcjonował. 150 miliardów złotych na siedem lat. Polska nigdy nie miała wcześniej takich funduszy od Unii Europejskiej na rolnictwo. To są fundusze, które teraz powinny być właściwie podzielone. Małe i średnie gospodarstwa to jest priorytet – zwrócił uwagę Janusz Wojciechowski, Komisarz EU ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych omówił zagadnienie odpowiedzialności spółek państwowych za bezpieczeństwo gospodarcze. Jak się okazuje, państwo bardzo aktywnie działa w podstawowych obszarach bezpieczeństwa, z których można wyróżnić energetyczne, militarne i żywnościowe.
Państwo powinno to zapewniać, aby było suwerenne.

-Przygotowaliśmy odpowiednie mechanizmy finansowe do tego, aby móc wzmocnić obecność państwa w sektorze rolno-spożywczym i będziemy tą politykę konsekwentnie realizować. (…) Chcemy stworzyć i tworzymy narzędzie, które spowoduje, że oferta dla polskiego rolnika będzie uczciwa, która będzie budowała uczucie, że w Polsce warto i opłaca się tą produkcję rolną prowadzić, gdzie będziemy również mieli wpływ na kolejne etapy produkcji. Podmiot będzie się kierował odpowiedzialnością, dbał o to, żeby ten produkt ostateczny był produktem, którego cena będzie uczciwa – powiedział Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych.

Ostatnią prelekcję wygłosił Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

-W obecnym czasie trudno mówić o bezpieczeństwie żywnościowym, nie patrząc z perspektywy wojny w Ukrainie i odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo żywnościowe Europy i świata. Polska ma bardzo dużą produkcję żywności. Ważne jest żebyśmy też myśleli i nie zamykali oczu na niebezpieczeństwo niedożywienia czy głodu w krajach Afryki Północnej, czy Bliskiego Wschodu z powodu wojny i niemożności dostaw. Tutaj Polska wspiera rolnictwo i szlaki eksportowe – podkreślił Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Drugim punktem konferencji była dyskusja panelowa “Na straży suwerenności gospodarczej”, w której wzięli udział Andrzej Śliwka, Michał Moskal, Michał Wiśniewski i Ryszard Madziar. Pytania zostały spisane przez publiczność. Przed dyskusją natomiast zabrał głos Michał Zaleski, prezydent miasta Torunia.

Wydarzenie zamknęły podsumowujące słowa o. dr. Zdzisława Klafki CSsR, rektora Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Jagoda Strzyżewska
Zespół Prasowy AKSiM